• نام فارسی

  آئونیوم آربُرئوم

 • نام فارسی رایج

  آئونیوم

 • نام علمی

  Aeonium

 • بومی منطقه

  بومی جزایر قناری می باشد.

 • نام های دیگر

  Aeonium atropurpureum , Black rose , Aeonium manriqueorum f, atropurpureum  Black Beauty, Black rose, PurpleRose Tree, Purple rose

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي گياه آئونيوم – Aeonium

گل آئونیوم  که به ناز بشقابی یا گل بشقابی هم شناخته می‌شود، دارای ۳۵ گونه از گیاهان همیشه سبز که بسیاری از واریته های آن ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند برخی واریته ها با بزرگ شدن و رشد گیاه و ریزش برگهای پایین ساقه ارتفاع می‌یابند. ساقه کرم مایل به قهوه‌ای است رنگ برگسار متنوع است و از سبز کم رنگ تا بنفش تیره که گاه مشکی به نظر می‌رسد. در شرایط مناسب این گیاه گل هم تولید می‌کند.
از محبوبترین انواع آئونیوم Aeonium arboreum است دلیل محبوبیت آن رنگ بسیار جالب برگسار بالغ آن است که بنفش بسیار تیره است که گاهی مشکی به نظر می‌رسد.
گلهای آئونیوم به رنگ کرم. زرد. صورتی. نارنجی یا قرمز است در اکثر نمونه‌های این گیاه شاخه و یا دسته برگی که گل در انتهای آن تشکیل شده است بعد از اتمام فصل گلدهی خشک می‌شود.
آئونیوم به طور کلی به هوای سرد حساس است و چنین شرایطی مانع رشد مناسب آن می‌شود.
به این گیاه در زبان انگلیسی Houseleek tree گفته می‌شود.
برخی آئونیوم ها در زمان گلدهی قسمت مرکزی دسته برگ به شکل ساقه‌ای بلند در می آیند که در واقع دم گل آذین محسوب می‌شود و در انتهای آن گل شکل می‌گیرد و فاصله برگها از هم زیاد می‌شود.

مراقبت و نگهداری آئونیوم

نور

در تابستان به نور آفتاب غیر مستقیم و سایه نیاز دارد و زمستان ها  به نور آفتاب مستقیم و زیاد.

آبیاری

در تابستان به طور منظم آبیاری شود و بین دو آبیاری اجازه دهید خاک کاملا خشک شود.در زمستان آبیاری را به ماهی یکبار محدود کنید.

دما

در زمستان باید از سرما دور نگه داشته شود و تا -2 درجه سانتیگراد را  می تواند تحمل کند.

رطوبت

احتياج به رطوبت كم

تمیزنمودن برگ

به دليل حساسيت برگها با اسپري آب پاشي شود.

گل دهی

در شرايط مناسب اين گياه ميتواند گل نيز توليد كند.

تغذیه

براي تغذيه مناسب به خاک سبک با زهکش بالا احتياج دارد دو قسمت شن +یک قسمت پیت ماس برای این گیاه مناسب است.

هرس

معمولا احتياجي به هرس ندارد

تکثیر

واریته هایی که ساقه‌های بلندی دارند را می‌توان با قلمه ساقه تکثیر کرد. ساقه را از چند سانتیمتری زیر یک دسته برگ جدا کنید به نحوی که قلمه ۱۰ سانت طول داشته باشد. قلمه را یک تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد و جای بریدگی پینه بزند. انتهای قلمه‌ها را در هورمون ریشه زا فرو برده و در گلدانی مناسب حاوی شن مرطوب یا کوکو پیت یا مخلوط پیت ماس و ماسه کاشته و بعد یک هفته
آبیاری کنید آبیاری کم در حد مرطوب کردن بستر باشد.
واریته هایی که ساقه کوتاه دارند برگها را با قسمتی از ساقه به طول ۲ تا ۳ سانت باید جدا کرد و در نمونه‌های بدون ساقه تنها کافی است برگها را از نزدیکی مرکز دسته برگ جدا کرد. قلمه را به مدت ۱ تا دو روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه را از دست بدهد برای کاشت این قلمه می‌توان از شن مرطوب یا یک سوم شن درشت +یک قسمت پیت ماس +یک قسمت پرلایت استفاده کرد.
قلمه برگی که کمی ساقه نیز همراه دارد طوری در بستر کشت قرار دهید که ساقه در داخل خاک و برگ بیرون خاک باشد.
قلمه برگ را نیز تا نیمه در بستر کاشت فرو کنید گلدان را در مکانی گرم و روشن حداقل با هشت ساعت روشنایی اما دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید
بعد از کاشت قلمه بستر را مرطوب کنید اما برنامه آبیاری را مانند گیاه بالغ انجام دهید و از خیس کردن بیش از اندازه بستر خودداری کنید. بهترین زمان قلمه گیری برای اکثر واریته های آئونیوم پاییز است و دمای مناسب برای ریشه زایی قلمه‌ها حدود ۲۳ تا ۲۴ درجه است. زمان ریشه زایی قلمه‌ها نیز ۱۵ الی ۲۵ روز است قلمه‌ها را حدود سه ماه بعد از ریشه زایی می‌توان به گلدان با خاک مناسب منتقل کرد.
برخی واریته های آئونیوم می‌توانند از کنار گیاه اصلی پاجوش‌هایی نیز تولید کنند که این پاجوش‌ها را می‌توان جدا کرد و در تکثیر این گیاه استفاده کرد. همچنین در مورد انواعی که پاجوش فراوانی تولید می‌کنند می‌توان در زمان تعویض گلدان با عمل تقسیم بوته گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت.
روش دیگر تکثیر این گیاه از بذر است.

تعویض گلدان

در هنگام بزرگ شدن بيش از حد گياه ميتوان گياه را به گلدان بزرگتر منتقل كرد.

خاک

خاک همراه شن و دارای زه کشی خوب و منافذی که آب را عبور دهد.

عوارض و درمان

آبياري بيش از حد

نکات و ملاحظات

فروشگاه باغبون