• نام فارسی

  آگاو مارجیناتا

 • نام انگلیسی

  Agave marginata

 • نام علمی

  Agave americana var. marginata

 • بومی منطقه

  این ساکولنت تولید گلخانه ای  و واریته گلخانه ای می باشد. ,ولی در اصل  بومی آمریکا می باشد.

 • نام های دیگر

  variegated century plant , Agave altissima Agave americana ,f. aureo marginata Agave americana

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفی آگاو مارجیناتا

این ساکولنت نسبتا کم رشد که تا ارتفاع 1.5 متری هم می رسد مجموعه ای از برگ های قوس دار و تقریبا پهن و دراز است  که به طول  2 متر می رسند.رنگشان سبز متمایل به آبی بوده و دارای حاشیه ی کرم رنگی در دو طرف هستند. تیغ های قلاب شکلی نیز در طرفین برگ ها رشد می کند.  این ساکولنت یکی از فراوان ترین گونه های آگاو می باشد. بعد از رشد عرضی کامل در فصل تابستان تشکیل یک شکل مانندگل را می دهد و گل هایی  به رنگ سفید و تقریبا درشت از میان ساقه ای که از مرکز گیاه رشد می کند بیرون می آید.

مراقبت و نگهداری آگاو مارجیناتا

نور

در تابستان به نور آفتاب  مستقیم و  کمی هم سایه احتیاج دارد (سایه ی ملایم).

آبیاری

در تابستان پس از خشک شدن خاک آبیاری کنید. در زمستان بسته به اندازه ی گیاه هر یک یا دوماهی  یکبار آبیاری کافیست و فقط به اندازه ای آب لازم دارد که برگ هایش نرم و چروکیده نشوند.

دما

در زمستان باید از سرما دور نگه داشته شود و تا -9  درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند.

گل دهی

گلهایی به رنگ سفید دارد.

تغذیه

کود دهی معمولی احتیاج دارد با کود پتاسیم.

تکثیر

در بهار و تابستان از طریق پاجوش هایی که از کنار گیاه مادر تولید میشوند،تکثیر می شوند و بسیار به ندرت از طریق قلمه اتفاق می افتد

تعویض گلدان

خاک

این گیاه هم در گلدان قابل نگه داری بوده و گزینه ی بسیار خوبی برای کاشت در فضاهای سبز می باشد. حساسیتی به نوع خاک نداشته و تنها لازم است خاکش زه کشی خوبی داشته باشد.

عوارض و درمان

آبیاری بیش از حد بوده است. اگر میبینید ساکولنت شما ظاهر ناسالمی دارد ابتدا آبیاری را کاهش دهید و ببینید گیاه چه واکنشی نشان میدهد وقتی ریشه ها از رطوبت زیاد خاک میمیرند گیاه طوری خود را نشان میدهد که انگار به آب احتیاج دارد مثلا برگها چروکیده و شل میشوند و گیاه رشد جدیدی نمیکند این علائم میتواند از نشانه های فساد ریشه باشد. در حقیقت گیاه به آب احتیاج دارد (چون برگها چروک شده اند) ولی ریشه ی زنده ای ندارد که بتواند آب را جذب کند و به برگها برسد. در این شرایط (با توجه به فصل) میتوانید به آرامی گیاه را از گلدان درآورده و سلامت ریشه ها را بررسی کنید ، اگر ریشه ها زنده هستند و خاک هم خشک است معلوم است گیاه به آب احتیاج دارد و گیاه باید بعد از آبیاری واکنش نشان دهد ولی اگر ریشه ها مرده اند ( قهوه ای و پوسیده شدند) و خاک هم خیس هست گیاه شما در خطر است!

گیاه در معرض نور کم است. اگر زود متوجه شده باشید که ساکولنت شما به علت کم نوری تغییر شکل داده باید آن را کم کم به نور زیاد ببرید . اگر به یکباره ساکولنت را از جای کم نور به جای پر نور منتقل نمایید ساکولنت دچار آفتاب سوختگی می شود . باید طی چند هفته هر روز مقداری ساکولنت را به نور مناسب نزدیک کنیم . وقتی نور مناسب به ساکولنت برسد ساکولنت رشد عادی خود را آغاز می کند .

گیاه دچار آفتاب سوختگی شده است. اگر ساکولنت در مکانی کم نور بوده باشد و یکباره به مکانی پرنور منتقل کنید این اتفاق برای گیاه بوجود می آید. اگر آفتاب سوختگی کاکتوس شما در مرحله سفیدی می باشد جای امیدواری است ، شما می بایستی کاکتوس را به محل سایه منتقل کنید و آبیاری منظمی داشته باشید تا ساکولنت به حالت اولیه خود باز گردد ولی اگر ساکولنت شما آفتاب سوختگی قهوه ای دارد اثر آن دائمی بر روی ساکولنت می ماند ، فقط شما آن را به سایه منتقل کنید و منظم آبیاری کنید.

گیاه دچار یخ زدگی شده است. زمانی که یک ساکولنت دچار آسیب یخ زدگی می شود هیچ راهی برای بهبود و یا اصلاح محل یخ زدگی وجود ندارد. عموما بهترین کار برای حفظ گیاه و جلوگیری از گسترش پوسیدگی بریدن محل آسیب دیده می باشد. متاسفانه به طور معمول یخ زدگی از محل در حال رشد و از بالا به پایین رخ می دهد. برای جلوگیری از یخ  زدگی در وهله اول ساکولنت را باید از مکانهایی که ممکن است باعث سرما و یخ زدگی گیاه شود دور نگه داشت.

نکات و ملاحظات

برای رشد بهتر گونه هایی که دارای برگهای گوشتی هستند سعی کنید خاک گلدان را نمناک نگه دارید و به آنها کم آبی ندهید. ساکولنت ها آب اضافی را در برگها ، ریشه ها و ساقه های خود ذخیره میکنند تا در طول دوره های گرم و بدون بارش خود را نجات دهند.

اگر افرادی به شما گفته اند که ساکولنت ها و کاکتوس ها خیلی به آب احتیاج ندارند بدانید این افراد در اشتباهند و در حقیقت با این حرف به مرگ گیاه شما دامن زده اند.

فروشگاه باغبون