• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  ارکیده فالانوپسیس

 • نام علمی

  Phalaenopsis pulcherrima

 • بومی منطقه

  سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا

 • نام های دیگر

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفی گل ارکیده فالانوپسیس

ارکیده ها گیاهانی بسیار متنوع،عجیب،دارای ساختاری پیچیده،دوست داشتنی و راحت برای نگهداری هستند. ارکیده ها سیستم گلدهی و گرده افشانی پیچیده ای دارند. ارکیده به خاطر ظاهر  ظریف و زیبای خود ،شکوه، شیک و آنتیک بودن را به منزل القا میکند. ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروش ترین و جذاب ترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط انس میگیرند. و از طرف دیگر وقتی به گلدهی برسند، گلهای آن  بسته به محیط و شرایط نگهداری آن حدود سه تا شش ماه زیبا و درخشنده باقی میماند. اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند. این نوع گونه گیاهی سایه دوست هستند و همچنین ارکیده ها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجدداً آبیاری انجام شود.  ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد. مدت زمان نگهداری ساقه گل دهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گل دهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد. همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.

مراقبت و نگهداری ارکیده

نور

ارکیده های فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. در نظر داشته باشید که هر چه نور بیشتر باشه تا حدی که برگهای ارکیده نسوزد، برای گلدهی آن بهتر است.

آبیاری

حدود 10 الی 7 روز یکبار برای آبیاری مناسب خواهد بود. ولی به طور کلی ارکیده ها دوست ندارند تا مرز خشکیدگی و پژمردگی بی‌آب بمانند. گلدان ها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریباً نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.  در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گل ها را کم میکند.

دما

دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد  یا به عبارتی همان دمای معمول داخل آپارتمان است .

رطوبت

نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.

تمیزنمودن برگ

گل دهی

مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکیده فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود 3 تا 6 ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.

تغذیه

کود کریستالون هلندی ۲۰-۲۰-۲۰ یا صورتی رنگ برای تغذیه این گیاه مفید میباشد . در زمان گلدهی هر  2-3 هفته یکبار و در  زمان برگ دهی هم هر ۳ هفته یکبار  به مقدار نصف مقدار توصیه شده روی بسته و با یک پارچ آب حل شود و به خاک گیاه داده شود.

هرس

تکثیر

تعویض گلدان

معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.

خاک

خاک سبک که بتواند رطوبت را جذب کند (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌ برای رشد این گیاه ایده آل است. همچنین توجه داشته باشید که این گیاه را نباید در خاک باغچه کاشت. همچنین ریشه این گل هم قادر به فتوسنتز و غذاسازی اندک است پس گیاه باید در گلدان های پلاستیکی روشن یا شیشه ای نگهداری شود که نور از آن عبور کند و ریشه های گیاه  هم کمی نور دریافت کنند.

عوارض و درمان

جوانه ها در شب صدمه میبینند

عامل آن حشره ی تریپش است،با سم حشره کش گیاه را هر هفته یکبار سمپاشی نموده تا علائم برطرف گردند.ممکن است به جای ماندن قطرات حاصله از غبارپاشی روی گلها همین علائم را بوجود بیاورند.

گلها ظاهر نمیشوند

گلدان ها خیلی بزرگ هستند،در کاشت های بعدی حجم گلدان ها را متناسب با وضع گیاه انتخاب کنید.

در زمستان گیاه سیاه میشود

شبها هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید و یا اینکه صدمه مربوطه،مربوط به استفاده از مواد شیمیایی براق کننده است،از آنها استفاده نکنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و قاعده آنها تشکیل شده است

عامل آن آفت است.گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر چهارده روز یکبار سمپاشی نموده تا علائم برطرف گردند.

اگرچه رطوبت کافی است ولی برگها و گلها خشک میشوند

عامل آن اشعه ی مستقیم خورشید است،گیاه را به محلی با اشعه ی غیر مستقیم ببرید.

غنچه ها منقبض شده و خشک میشوند

هوا گرم و خشک است،هر دو روز یکبار با آب ولرم و بدون املاح غبارپاشی کنید،با قرار دادن گلدان ها در گلدانهای بزرگتر و پر نمودن حد فاصل دو گلدانها را با پیت و خزه  مرطوب کنید و رطوبت پایدار و دائمی ایجاد کنید.

برگها قهوه ای شده و گیاه در حال خشکیدن است

خاک خیلی خشک و گیاه تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید،خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید،اجازه ندهید آب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

رشد گیاه متوقف است

هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

سطح برگها وگلها دارای تار عنکبوت است

کنه ریز قرمز عامل آن است،با اسفنج یا پارچه پشت برگها را طبق دستور با سم کنه کشی سمپاشی نموده تا علائم بر طرف گردد،تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

برگها میریزند

آبیاری بیش از اندازه و خاک باتلاقی شده،زهکش را بازدید و آب اضافی گلدان ها و زیر گلدانی را خارج نمایید.

نکات و ملاحظات

فروشگاه باغبون ارکیده فالانوپسیس- Phalaenopsis pulcherrima shop plant
به این مطلب چه امتیازی می دهید؟