• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  افرا

 • نام علمی

  Acer sp

 • بومی منطقه

  ژاپن، چین، شرق مغولستان و جنوب شرقی روسیه

 • نام های دیگر

  ACER PALMATUM

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي گياه افرا

افرا یکی از بهترین گیاهان برای اجرای فضای سبز می باشد این گیاه زیبا با تنوع رنگی فراوان مورد استقبال باغبانان است. فقط در زمان استفاده از افرا باید به حساسیت این گیاه به یخبندان ، آفتاب سوختگی و بادهای شدید دقت کرد. این درخت معمولا در حاشیه جنگل ها و زیر سایه درخت های بزرگتر رشد می کند و به شرایط آب و هوایی معتدل عادت دارد. یکی دیگر از موارد استفاده از این گیاه تهیه شربت افرا است که دارای خاصیت دارویی می باشد این شربت خاصیت ضد اکسیدانی و ضد التهابی دارد که تاثیر مستقیم آن مبارزه با سرطان و دیابت است.

مراقبت و نگهداري افرا

نور

ازآنجا که این گیاه در منطقه بومی خود در شرایط سایه آفتاب رشد می کند و در تابستان آفتاب باعث سوزش برگهای لطیف آن می شود پس باید آن را در محلی کاشت که در عین سایه آفتاب بودن (مثلا کنار دیوار شمالی یا شرقی کاشته شود)از بادهای خشک و شدید هم در امان باشد.

آبیاری

درختان خصوصا در فصل های گرم سال به آبیاری بیشتری نیاز دارند مثلا هفته ای ۳ بار آبیاری در تابستان برای این درخت کافی است ولی به یاد داشته باشید هرگز روی برگهای آن آب نریزید زیرا برگهای ظریف آن به آفتاب سوختگی ویخ زدگی در تابستان و زمستان حساس است.

دما

دمای قابل تحمل توسط درخت افرا بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است.

رطوبت

در محیط های مرطوب بهتر رشد می کند.

تمیزنمودن برگ

گل دهی

فصل بهار زمان گلدهی افرا است.

تغذیه

نیاز به تغذیه نیست ولی برای رشد بهتر در بهار از کود های ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید.

هرس

بطورکلی نیازی به هرس نیست و هرم خود گیاه زیبا است در اواخر پاییز و هنگام خواب گیاه شاخه های شکسته و مرده را قطع کنید.

تکثیر

با استفاده از قلمه های چوب نرم یا نیمه خشبی در بهار و تابستان ،آغشته کردن به هورمون ریشه زایی و زخم زنی در پایین قلمه نهایتا  قرار دادن آنها در بستر کشت روش دیگر تکثیر این درخت کاشت بذردر بهار یا پاییز می باشد روش دیگر برای تکثیر آن پیوند شکمی روی پایه ی افرای بذری است.

تعویض گلدان

خاک

افرا به خاک های کمی اسیدی با زهکشی خوب نیازدارد برای کاشت در باغچه تلفیقی از خاک باغچه و کودپوسیده دامی مناسب است ولی بهترین خاک برای این گیاه ترکیب خاک کمپوست با خاک برگ و خاک باغچه(لوم) است.

عوارض و درمان

شته ، تریپس و شپشک ها به درخت حمله می کنند :

می توانید برای شته از سم های فسفره استفاده نمایید. بیماری های قارچی مثل بلایت و آنتراکنوز نیز به گیاه آسیب می رسانند.

نکات و ملاحظات

این گیاه برای تهیه بنسای بسیار مناسب بوده و بنسای های گران قیمت با آن تهیه می شود.

افرا در آب و هوای معتدل و مرطوب رشد بیشتری خواهد داشت.

در فصل تابستان نیاز به توجه بیشتری دارد و آبیاری هفته ای سه بار برای افرا مناسب است. متقابلاً در زمستان نیاز به آبیاری کمتری خواهد داشت.

به هیچ وجه نباید برگ‌های درخت افرا را در مقابل جریان آب قرار دهید. در برخی از پارک‌ها و یا باغچه‌ها به علت وجود انواع آب‌پاش‌ها و پاشیده شدن آب روی برگ‌های درخت موجب سوختگی و از بین رفتن برگ‌های درخت خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟