• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  برگ بو

 • نام علمی

  Laurus nobilis

 • بومی منطقه

  نواحی مدیترانه ای

 • نام های دیگر

  Bay tree,Lauraceae,Bay leaf,Laurel tree

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي گياه برگ بو

برگ بو برای تزئین باغ ها استفاده می شود ولی استفاده اصلی آن در آشپزی به عنوان داروی گیاهی و عطر غذا است. این درخت از مقاومت خوبی برخوردار است و در مزارع و زمین های زیادی با تنوع آب و هوایی مختلف رشد می کند، اما در مقابل سرمای زیاد حساس است. درختچه ی برگ بو یک گیاه همیشه سبز و دارای برگهایی به رنگ سبز تیره و مات است که در اثر شکستگی عطر خاصی تولید میکند که به عنوان بو گیر میتوان از آن استفاده کرد. برگ بو در شمال ایران زادآوری طبیعی دارد. براساس مدارک موجود، کاشت درخت برگ بو در ایران از دوره قاجاریه آغاز شده‌است. ناصرالدین شاه نهال‌های آن را از اروپا به ایران آورد و در باغ کاخ گلستان کشت نمود. مظفرالدین شاه نیز کشت این درخت را در دیگر باغ‌های سلطنتی توسعه داد. به عنوان نمونه، درختانی در کاخ وزارت دارایی وجود داشت و در حال حاضر شش درخت کهنسال که احتمالاً مربوط به همان دوران می‌باشد، در ضلع شرقی پارک شهر تهران وجود دارد. از آن به بعد کاشت این درخت در نواحی شمالی ایران، تهران و دیگر نقاط رواج یافته‌است.

مراقبت و نگهداري برگ بو

نور

در محلی با نور آفتاب کامل یا نیمه آفتاب که نور از جنوب به شرق می تابد قرار داده شود. برگ بو را در مکان هایی که سایه است قرار ندهید.

آبیاری

برگ بو به آبیاری تکمیلی و تغذیه در زمستان نیازی ندارد. این گیاه به خشکی مقاوم است اما نیازمند آبیاری منظم است. توجه داشته باشید که بین دو آبیاری خاک خشک شده باشد تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود ولی اجازه ندهید که برای مدت طولانی خاک خشک باشد.

دما

گیاه برگ بو به راحتی در دمای ۵- درجه نیز دوام خواهد آورد، اما آن دسته گیاهانی که در گلدان رشد می کنند، دارای ریشه های حساس به دما هستند، بنابراین برای جلوگیری از یخ زدگی ریشه ها حتما به دور گلدان لایه های محافظتی بپیچید.

رطوبت

این گیاه در مناطق مرطوب رشد بهتری دارند.

تمیزنمودن برگ

گل دهی

گل های این گیاه دارای عطری شیرین و لیمویی هستند. فصل گلدهی در بهاراست و تا تابستان ادامه دارد.

تغذیه

از آن جایی که برگ بو گیاهی است که به کندی رشد می کند به مقدار زیادی از مواد غذایی نیازی ندارد. با این حال گیاهی که در گلدان نگهداری می شود به کودهای مکمل نیازمند است. به برگ بویی که در گلدان نگهداری می شود در بهار و بار دیگر در اواسط تابستان کود دهید. می توانید از یک کود آلی متعادل مثل امولسیون ماهی یا کلپ استفاده کنید. این کار همچنین باعث با طراوت کردن سطح بالایی خاک می شود، توجه کنید که به ریشه های کم عمق آسیب نزنید. برگ بویی که در زمین کاشته می شود اگر خاک مواد آلی داشته باشد نیازی به تغذیه ندارد و تنها کود دهی در بهار برای آن مناسب است.

هرس

اين گياه هرس پذیر است و  به علت معطر بودن آن می توان به جای شمشاد و ترون از این گیاه استفاده کرد.

تکثیر

این گیاه می تواند از طریق بذر، قلمه زدن و خواباندن در هوا تکثیر شود. قلمه زدن باید در اواخر تابستان صورت بگیرد و در یک محیط کشت بدون خاک قرار گیرد. در روش خواباندن در هوا نیاز است که شما قسمتی از درخت را خراش دهید و سپس محل را با اسفگنوم خزه بسته بندی کنید تا زمانی که ریشه ها شکل بگیرند، ساقه یا شاخه می توانند سپس بریده شده و در محل مناسبی کاشته شوند.  تکثیر از طریق بذر و خواباندن هوایی مدت زمان زیادی لازم دارند.

تعویض گلدان

خاک

این گیاه باید در خاکی که به خوبی زهکشی شده است و با مقدار زیادی کمپوست مخلوط شده نگهداری شود. برگ بو زیاد درباره ی خاک سختگیر نیست و در PH های ۴٫۵ تا ۸٫۳ رشد می کند.

عوارض و درمان

برگهاي گياه زرد شده اند

زرد شدن برگ های گیاه به دلایل پیری برگ و یا کمبود عناصر غذایی و یا آسیب های ناشی از دمای هوا و سرد شدن بیش از اندازه و یا کمبود بیش از اندازه آب میباشد.

برگها تغيير رنگ داده اند و خشك و قهوه اي شده اند

گاهی بر اثر سرمازدگی برگ ها تغییر رنگ می دهند و قهوه ای و خشک می شوند که اغلب در بهار سال آینده مشکل برطرف خواهد شد اما اگر نشد و گیاه علائم بیماری را داشت، شاخه را هرس کنید تا مشکل کاهش یابد.

در زمان آبیاری، برگها خیس نشود زیرا بستر برای بیماریها فراهم میگردد.

نکات و ملاحظات

برگ بو فواید زیادی در مقابله با انواع سرطان ها دارد.

منبع غنی ویتامین C، A، آهن، منگنز، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است. مصرف منظم آن در غذاها به سلامت جسم کمک می کند.

برگ بو دارای خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدان، ضد باکتریایی و ضد قارچی است. خاصیت ضد آنتی اکسیدان آن با کمک کردن به بدن در تولید انسولین کافی، می تواند در درمان بیماری هایی مانند دیابت موثر باشد.

آنزیم های موجود در آن با شکستن پروتئین ها و کمک به هضم غذا، علایم اختلالات گوارشی را کاهش می دهد و ناراحتی معده را درمان می کند.

ترکیبات موجود در برگ بو سردرد و حتی میگرن را درمان می کند.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟