• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  برگ بو

 • نام علمی

  Laurus nobilis

 • بومی منطقه

  نواحی مدیترانه ای

 • نام های دیگر

  Bay tree,Lauraceae,Bay leaf,Laurel tree

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي گياه برگ بو

برگ بو متعلق به گیاهان خانواده لورل میباشد ،این گیاه بومی منطقه مدیترانه و اروپای جنوبی میباشد .برگ بو به صورت درختچه و درخت یافت می شود. معمولا درتمام فصول سال سبز است و طول درخت های آن به ده متر هم می رسد. در بسیاری از مناطق برای تزیین باغ ها استفاده می شود، فصل شکوفایی این گیاه اواخر بهار و اوایل تابستان میباشد ،اما استفاده ی اصلی آن در آشپزی و به عنوان داروی گیاهی است و درتمام مدیترانه به عنوان عطر غذا از آن استفاده می شود.

ساقه ی این گیاه به صورت راست و مستقیم رشد می کند و از دور به شکل جام وارونه یا سرو است. برگ های آن ساده و همیشه سبز تیره است و بین ۳ تا ۹ سانتیمتر رشد می کند. میوه (دانه های) این درخت طی ماه های فروردین و اردیبهشت به بار می نشیند و به رنگ سبز مایل به زرد است که طی ماههای تابستان به سیاهی می گراید. این درخت از مقاومت خوبی برخوردار است و در مزارع و زمین های زیادی با تنوع آب و هوایی مختلف رشد می کند، اما در مقابل سرمای زیاد حساس است.

درختچه ی برگ بو یک گیاه همیشه سبز و دارای برگهایی به رنگ سبز تیره و مات است که در اثر شکستگی عطر خاصی تولید میکند که به عنوان بو گیر میتوان از آن استفاده کرد. برگ بو در شمال ایران زادآوری طبیعی دارد و به نوعی بومی ایران می باشد و در صورت هرس کردن ارتفاع آن به ۱۲ متر و عرض ۱۰ متر میرسد.

 • از برگ های گیاه برگ بو در آشپزی به عنوان یک چاشنی  استفاده ميشود.

مراقبت و نگهداري برگ بو

نور

در محلی با نور آفتاب کامل یا نیمه آفتاب که نور از جنوب به شرق می تابد قرار داده شود. در سایه قرار داده نشود.

آبیاری

برگ بو به آبیاری تکمیلی و تغذیه در زمستان نیازی ندارد. این گیاه به خشکی مقاوم است اما نیازمند آبیاری منظم است. توجه داشته باشید که بین دو آبیاری خاک خشک شده باشد تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود ولی اجازه ندهید که برای مدت طولانی خاک خشک باشد.

دما

گیاه برگ بو به راحتی در دمای ۵- درجه نیز دوام خواهد آورد، اما آن دسته گیاهانی که در گلدان رشد می کنند، دارای ریشه های حساس به دما هستند، بنابراین برای جلوگیری از یخ زدگی ریشه ها حتما به دور گلدان لایه های محافظتی بپیچید.

رطوبت

مرطوب

تمیزنمودن برگ

گل دهی

گل های این گیاه دارای عطری شیرین و لیمویی هستند. فصل گلدهی در بهاراست و تا تابستان ادامه دارد

تغذیه

از آن جایی که برگ بو گیاهی است که به کندی رشد می کند به مقدار زیادی از مواد غذایی نیازی ندارد. با این حال گیاهی که در گلدان نگهداری می شود به کودهای مکمل نیازمند است. به برگ بویی که در گلدان نگهداری می شود در بهار و بار دیگر در اواسط تابستان کود دهید. می توانید از یک کود آلی متعادل مثل امولسیون ماهی یا کلپ استفاده کنید. این کار همچنین باعث با طراوت کردن سطح بالایی خاک میشود، توجه کنید که به ریشه های کم عمق آسیب نزنید. برگ بویی که در زمین کاشته می شود اگر خاک مواد آلی داشته باشد نیازی به تغذیه ندارد و تنها کوددهی در بهار برای آن مناسب است.

هرس

اين گياه هرس پذیر هست و  به علت معطر بودن آن ایده ی خوبیست که به جای شمشاد و ترون از این گیاه استفاده بشه

تکثیر

برگ بو را درست در ارتفاعی از خاک بکارید که در گلدان اولیه رعایت شده بود. برای این که بهترین نتیجه ی کاشت را بگیرید، کاشت گیاه را در اوایل بهار انجام دهید درست زمانی که گیاه نیمه خفته است. شما می توانید گیاه برگ بو را هم به عنوان یگ گیاه زینتی و هم به عنوان گیاهی که از آن در آشپزی خود استفاده می کنید پرورش دهید. این گیاه می تواند از طریق بذر، قلمه زدن و خواباندن در هوا تکثیر شود. قلمه زدن باید در اواخر تابستان صورت بگیرد و در یک محیط کشت بدون خاک قرار بگیرد. در روش خواباندن در هوا نیاز است که شما قسمتی از درخت را خراش دهید و سپس محل را با اسفگنوم خزه بسته بندی کنید تا زمانی که ریشه ها شکل بگیرند، ساقه یا شاخه می توانند سپس بریده شده و در محل مناسبی کاشته شوند. تکثیر از طریق بذر و خواباندن هوایی مدت زمان زیادی را طلب می کند.

تعویض گلدان

خاک

این گیاه باید در خاکی که به خوبی زهکشی شده که با مقدار زیادی کمپوست مخلوط شده است نگهداری شود. برگ بو زیاد درباره ی خاک سختگیر نیست و در PH های ۴٫۵ تا ۸٫۳ رشد می کند.

عوارض و درمان

برگهاي گياه زرد شده اند

زرد شدن برگ های گیاه به دلایل پیری برگ و یا کمبود عناصر غذایی و یا آسیب های ناشی از دمای هوا و سرد شدن بیش از اندازه و یا کمبود بیش از اندازه آب میباشد.

برگها تغيير رنگ داده اند و خشك و قهوه اي شده اند

گاهی بر اثر سرمازدگی برگ ها تغییر رنگ می دهند و قهوه ای و خشک می شوند که اغلب در بهار سال آینده مشکل برطرف خواهد شد اما اگر نشد و گیاه علائم بیماری را داشت، شاخه را هرس کنید تا مشکل کاهش یابد.

در زمان آبیاری، برگها خیس نشود زیرا بستر برای بیماریها فراهم میگردد.

نکات و ملاحظات

 • درخت برگ بو از طریق کشت دانه نشا و قلمه زنی به دست می آید، لیکن به دست آوردن آن ازطریق کشت دانه پروسه ای کند و طولانی تر است. از درختان کم توقع به شمار می آید و نیازمند توجه و مراقبت زیاد نیست و نیازمند آبیاری زیادی نیست.
 • از برگ های گیاه برگ بو در آشپزی به عنوان یک چاشنی نیز استفاده ميشود.