گل مر جان – Crown of Throns

گل مرجان یا شیر سگ با نام علمی Euphorbia milii  از خانواده  Euphorbiaceae یا فرفیون و بومی منطقه ماداگاسکار است. این درختچه گونه ای از ساکولنت های بالارونده و است. گل مرجان گیاهی بسیار مقاوم و دارای نیاز آبی کم و نور کافی می باشد. عمدتاً در طول سال گل دارد. ساقه های گیاه دارای خار های بزرگ است و آب را داخل ساقه خود ذخیره میکند.

 • نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  گل مرجان / شیرسگ

 • نام علمی

  Euphorbia milii

 • بومی منطقه

  ماداگاسکار

 • نام های دیگر

  Christ Thorn, Crown of Thorns, فرفیون , Milk weed

نیاز به نور خورشید
نیاز به رطوبت
نیاز به مراقبت و رسیدگی
نیاز به آبیاری (رطوبت خاک)

معرفی گیاه

گل مرجان مینیاتوری یکی از معدود گیاهان گوشتی است که تقریباً می تواند در تمام طول سال گل بدهد. این گیاه دارای ساقه ها ضخیم و خاردار با گلهای کوچک و بسیار زیبا در چند رنگ گوناگون است. نگهداری از این گیاه بسیار آسان است و میزان آبیاری برای گل مرجان بسیار اندک می باشد.

مراقبت و نگهداری

نور

نور زیاد اما بصورت غیر مستقیم را می پسندد . تابش مستقیم آفتاب باعث زرد شدن برگ هایش می شود . پنجره ی جنوبی و پشت پرده ی سفید رنگ برای آن محل مناسبی است .

آبیاری

این گیاه مقاومت خوبی دارد و آبیاری هر ۱۰ روز یکبار با آب ولرم برای آن کافیست . خاک آن بین دو آبیاری باید خشک شود .

دما

دمای اتاق (۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی گراد) مناسب ترین دما برای گل مرجان است . در فصل خواب گیاهان باید دما کمتر باشد تا گیاه استراحت کرده و آمادگی برای گل دادن داشته باشد .

رطوبت

گل مرجان رطوبت متوسط تا خشک را می پسندد.

تمیزنمودن برگ

_

گل دهی

تقریباً در تمام طول سال گل دهی دارد ولی اکثرا در زمستان به گل می رود.

تغذیه

در بهار و تابستان ، با کود آهن و کود های سبز آپارتمانی به میزان ۲ گرم در لیتر تغذیه کنید . این گیاه بسیار آهن دوست دارد ، دو هفته یک بار به آن آهن بدهید.

هرس

برگ هایی که دچار خشکی و زرد شدگی هستند را بچینید . اگر گیاه بلند است ، ساقه آن را از بالا بچینید و قلمه بزنید . ساقه ی قبلی از کنار جوانه زده و گیاه گرد خواهد شد .

تکثیر

از طریق روش های کاشت بذر ، قلمه گیری و تقسیم بوته تکثیر می شود . در روش قلمه ، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر ببرید و به مدت یک روز در یک گوشه بگذارید . سپس هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ی ۶ سانتی متر دارای کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس کاشته و خاکش را مطوب نگه دارید . اگر میخواهید از ترشح شیره در انتهای برش  جلوگیری کنید ، آن را در خاک ذغال و یا در آب گرم فرو کنید . دقت کنید که خارهای تیره و شیره ی سمی آن با دست هایتان تماس نداشته باشد . قلمه ها را تا دو ماه در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد و نور مناسب نگه دارید  . قلمه ای که خشک نشده و رشد کافی داشته را در گلدانی با قطر دهانه ی ۹ سانتی متر بگذارید .

تعویض گلدان

_

خاک

خاک مخلوط مخصوص کاکتوس بهترین گزینه است.

عوارض و درمان

_

_

نکات و ملاحظات

توجه کنید که تمام نقاط این گیاه به خصوص شیره سفید رنگ آن سمی بوده و باعث تحریک پوست می شوند .

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟