• نام فارسی

  آئونیوم سان براست

 • نام انگلیسی

  Aeonium Sunbrust

 • نام علمی

  Aeonium Sunbrust

 • بومی منطقه

  این ساکولنت تولید گلخانه ای می باشد. ,ولی  بومی جزایر قناری می باشد. همچنین در کالیفرنیا هم ددیده شده است

 • نام های دیگر

  Aeonium TRICOLOR , Aeonium arboreum ”Luteovariegatum

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفی آئونیوم سان براست

این ساکولنت تشکیل شده از برگ های تقریباً پر، و دارای سه رنگ سبز –زرد و قرمز است که به صورت مرتب وشبیه گلبرگ های گل های معمولی کنار هم قرار گرفته و با ظاهر دایره ای شکل و نوک تیز شکل خورشید را  می سازند.

بعد از رشد عرضی کامل در  فصل تابستان گل هایی  به رنگ سفید و تقریبا درشت  از میان ساقه ای که از مرکز گیاه رشد می کند بیرون می آید

مراقبت و نگهداری آئونیوم سان براست

نور

در تابستان به نور آفتاب مستقیم و  کمی هم سایه احتیاج دارد و زمستان نور آفتاب بیشتر را میپسندد.

آبیاری

در تابستان به طور منظم آبیاری شود و بین دو آبیاری باید خاک کاملا خشک شود.در زمستان یک بار در ماه آبیاری کافیست.

دما

در زمستان باید از سرما  دور نگه  داشته شود و تا -1 درجه سانتیگراد را  می تواند تحمل می کند.

گل دهی

در  فصل تابستان گل هایی  به رنگ سفید میدهد.

تغذیه

معمولا با ورمی کومپوست میتوان کود دهی نمود.

تکثیر

از طریق بریدن قلمه  و کاشتن آن و همچنین از طریق خواباندن برگ گیاه تکثیر می شود. به ندرت میتوان از طریق بذر این ساکولنت را تکثیر نمود.

تعویض گلدان

خاک

خاک همراه شن و دارای زه کشی خوب  و منافذی که آب را عبور دهند.

عوارض و درمان

آبیاری بیش از حد بوده است. اگر میبینید ساکولنت شما ظاهر ناسالمی دارد ابتدا آبیاری را کاهش دهید و ببینید گیاه چه واکنشی نشان میدهد وقتی ریشه ها از رطوبت زیاد خاک میمیرند گیاه طوری خود را نشان میدهد که انگار به آب احتیاج دارد مثلا برگها چروکیده و شل میشوند و گیاه رشد جدیدی نمیکند این علائم میتواند از نشانه های فساد ریشه باشد. در حقیقت گیاه به آب احتیاج دارد (چون برگها چروک شده اند) ولی ریشه ی زنده ای ندارد که بتواند آب را جذب کند و به برگها برسد. در این شرایط (با توجه به فصل) میتوانید به آرامی گیاه را از گلدان درآورده و سلامت ریشه ها را بررسی کنید ، اگر ریشه ها زنده هستند و خاک هم خشک است معلوم است گیاه به آب احتیاج دارد و گیاه باید بعد از آبیاری واکنش نشان دهد ولی اگر ریشه ها مرده اند ( قهوه ای و پوسیده شدند) و خاک هم خیس هست گیاه شما در خطر است!

گیاه در معرض نور کم است. اگر زود متوجه شده باشید که ساکولنت شما به علت کم نوری تغییر شکل داده باید آن را کم کم به نور زیاد ببرید . اگر به یکباره ساکولنت را از جای کم نور به جای پر نور منتقل نمایید ساکولنت دچار آفتاب سوختگی می شود . باید طی چند هفته هر روز مقداری ساکولنت را به نور مناسب نزدیک کنیم . وقتی نور مناسب به ساکولنت برسد ساکولنت رشد عادی خود را آغاز می کند .

گیاه دچار آفتاب سوختگی شده است. اگر ساکولنت در مکانی کم نور بوده باشد و یکباره به مکانی پرنور منتقل کنید این اتفاق برای گیاه بوجود می آید. اگر آفتاب سوختگی کاکتوس شما در مرحله سفیدی می باشد جای امیدواری است ، شما می بایستی کاکتوس را به محل سایه منتقل کنید و آبیاری منظمی داشته باشید تا ساکولنت به حالت اولیه خود باز گردد ولی اگر ساکولنت شما آفتاب سوختگی قهوه ای دارد اثر آن دائمی بر روی ساکولنت می ماند ، فقط شما آنرا به سایه منتقل کنید و منظم آبیاری کنید .

گیاه دچار یخ زدگی شده است. زمانی که یک ساکولنت دچار آسیب یخ زدگی می شود هیچ راهی برای بهبود و یا اصلاح محل یخ زدگی وجود ندارد. عموما بهترین کار برای حفظ گیاه و جلوگیری از گسترش پوسیدگی بریدن محل آسیب دیده می باشد. متاسفانه به طور معمول یخ زدگی از محل در حال رشد و از بالا به پایین رخ می دهد. برای جلوگیری از یخ زدگی در وهله اول باید ساکولنت از نظر مکانی از در معرض یخ زدگی قرار گرفتن محافظت شود.

نکات و ملاحظات

برای رشد بهتر گونه هایی که دارای برگهای گوشتی هستند سعی کنید خاک گلدان را نمناک نگه دارید و به آنها کم آبی ندهید. ساکولنت ها آب اضافی را در برگها ، ریشه ها و ساقه های خود ذخیره میکنند تا در طول دوره های گرم و بدون بارش خود را نجات دهند.

اگر افرادی به شما گفته اند که ساکولنت ها و کاکتوس ها خیلی به آب احتیاج ندارند بدانید این افراد در اشتباهند و در حقیقت با این حرف به مرگ گیاه شما دامن زده اند.

فروشگاه باغبون