اقاقیا (روبینیا) – Acacia (Robinia)

اقاقیا (Acacia) یا روبینیا (Robinia)، با نام علمی Robinia pesudoacacia گیاه یا درختی است باگل‌هاى زیبا و برگ‌هاى ‌سبز بهاری، از خانواده بقولات یا باقلاییان (Fabaceae) که بومی مناطق جنوب شرقی آمریکا است. واژۀ اقاقیا از کلمۀ فرانسوی آکاسیا یا آکاشیا (Acacia) گرفته شده که به گونه‌هایی از درخت یا درختچه‌ها که در سنگال و صحراى غربى و مناطق‌ استوایى افریقا و همچنین در جنوب ایران مى‌رویند اطلاق می شود. در زبان فارسی به این گونه ها که صمغ عربى از آنها استخراج می شود آکاسیا یا آکاشیاى عربى ‌گفته می شود. هرچند در ادبیات طب سنتى‌ واژه اقاقیا معمولا به شیره یا عصارۀ حاصل از غلاف سبز دانه‌هاى آکاسیا یا آکاشیاى عربى گفته می شود. از آنجا که این ماده حاوی ترکیبی شفابخش و موثر در تسکین التهاب غشاء مخاط دهان است، در گذشته برای درمان زخم، زخم دهان و علائم سرماخوردگی کاربرد داشته است.

 • نام فارسی

  اقاقیا

 • نام فارسی رایج

  اقاقیا

 • نام علمی

  Robinia pesudoacacia

 • بومی منطقه

  جنوب شرقی آمریکا

 • نام های دیگر

  روبینیا، آکاسیا، آکاشیا، آکاسیاى عربى، شجرة الجراد، Fales Acacia، Acacia، Robinia

نیاز به نور خورشید
نیاز به رطوبت
نیاز به مراقبت و رسیدگی
نیاز به آبیاری (رطوبت خاک)

معرفی گیاه

اقاقیا (Acacia) یا روبینیا (Robinia) درختچه ای زینتی است که نسبت به گرما و سرمای شدید مقاومت زیادی دارد و در خاک های خشک و ضعیف نیز می تواند رشد کند . از این گیاه سریع الرشد که دارای گل های نخودی شکل معطر است برای طراحی فضای سبز و جلوگیری از فرسایش خاک به منظور احیای زمین استفاده می شود. ضمن این که این گیاه در جبران کمبود ازت یا نیتروژن خاک نیز نقش موثری ایفا می کند.

ارتفاع اقاقیا بین 10 تا 27 متر است و برگ های مرکب و متناوبی دارد که طول آنها به 10 تا 15 سانتی متر می رسد. این گیاه خاردار معمولا بین 7 تا 19 برگچه کامل دوک گرد به طول 2.5 تا 5 سانتی متر دارد که برگ های آن دیرخزان بوده و از برگچه‌هاى کوچک متقابل شانه‌اى فرد و بیضى شکل تشکیل می شود. سطح ‌زیرین برگ ها سبز خاکسترى و روى آنها به رنگ سبز تیره است. شاخه‌هاى جوان تر در اقاقیا معمولا ترد و شکننده هستند. درخت اقاقیا (آکاسیا یا آکاشیا) ریشه‌هاى عمیق و پراکنده ای دارد که موجب می شوند در برابر خشکی بسیار مقاوم باشد، هرچند آب و هواى خشک سرعت رشد این گیاه را  کندتر از حالت عادی می نماید.

گلهاى‌ روبینیا از سال های چهارم تا ششم شروع به رویش کرده و در مناطق معتدل عموما هر ساله در اواخر ماه اردیبهشت‌ ظاهر می شوند. رنگ گل های روبینیا سفید و به صورت خوشه‌اى است که بسیارمعطر و خوش بوست و از آنجا که گردۀ زیادی دارد زنبورهای عسل را به خود جذب می کند. گونه هایی از اقاقیا با گل هاى قرمز و ارغوانى نیز وجود دارند. میوۀ درخت اقاقیا به صورت غلافى به رنگ قهوه‌اى با طول حدود هشت سانتی متر و عرض یک سانتی متر است که درون آن بین 12 تا 15 دانۀ گرد پهن و نازک قرار گرفته است. میوۀ acacia (آکاشیا) معمولا در ماه آبان‌ مى‌رسد.

مراقبت و نگهداری

نور

Robinia pesudoacacia از گیاهان نسبتا پرنور است و لذا نیازمند آفتاب و نور کافی است.

آبیاری

بین دو آبیاری باید خاک آن خشک شود .

دما

تا دمای 15- درجه سانتیگراد را تحمل می کند .

رطوبت

به مقدار کمی رطوبت نیاز دارد .

تمیزنمودن برگ

برگ های Robinia pesudoacacia دارای ویژگی خود تمیزشوندگی سطحی هستند و نیازی به تمیز کردن سطح آنها نیست.

گل دهی

گل هایی سفید رنگ ، معطر، پروانه آسا به طول 2 سانتی متر دارد که از اردیبهشت تا خرداد ظاهر می شوند .

تغذیه

Robinia pesudoacacia از گیاهان مقاومی است که به مراقبت و توجه ویژه ای نیاز ندارد.

هرس

هرس کردن زیاد به درخت آسیب نمی رساند. بهتر است در جوانی هرس شود تا شکل دلخواه را به خودش بگیرد.

تکثیر

می توان بذر Robinia pesudoacacia را کاشت و یا ریشه جوش ها را در فصل پاییز جدا کرد و کاشت. همچنین در فصل زمستان می توان از طریق قلمه زنی اقدام به تکثیر این گیاه کرد.

تعویض گلدان

درخت آکاسیا (آکاشیا) یا همان Robinia pesudoacacia از گونه های مناسب برای فضای باز است و لذا کاشت آن در گلدان خیلی مطلوب نیست.

خاک

در خاک هایی رشد میکند که آهکی، حاصل خیز و شیرین باشند و همچنین آب زیادی در خود نگه ندارند .

عوارض و درمان

برگ های آلوده به شته باید از گیاه جدا شوند. در فصل بهار نیز سم پاشی با سم روغنی و تکرار آن سه هفته بعد مفید است.

نکات و ملاحظات

مکان اقاقیا باید به دور از باد های تند باشد زیرا نسبت به باد های تند حساس است. در مکان های آفتابی، در انواع مختلف خاک حتی اگر خشک و فقیر باشد به شرطی که غرقاب نشود، رشد می کند.

اقاقیا (روبینیا) - Acacia (Robinia)

کلمات کلیدی پیشنهادی برای جستجو و کسب اطلاعات بیشتر از سایر مراجع:

اقاقیا | روبینیا | آکاسیا | آکاشیا

Robinia | Robinia pesudoacacia | Acacia