• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  زیپلین – رهوئو

 • نام علمی

  Tradescantia spathacea

 • بومی منطقه

  مکزیک، غرب هند و آمریکای مرکزی

 • نام های دیگر

  Moses-in-a-Boat, Boat Lily, Cradle Lily, Moses-in-the-Bullrushes, and Oyster plant

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي گياه زيپلين

گل آپارتمانی زیپلین یا موسی در گهواره گیاهی زیبا از خانواده برگ بیدی یا و زادگاه آن مکزیک می باشد. برگ های پهن و نیم گوشتی به طول 30 سانتیمتر که در حول یک محور رشد می کند. رنگ برگ ها سبز براق با رگه های ارغوانی و پشت آنها ارغوانی تند می باشد، در برابر سایه مقاومت خوبی نشان می دهند و گل های سفید و زیبایی در لابه لای برگ ها ظاهر می شود،

مراقبت و نگهداري زيپلين

نور

نور کامل در سایه نسبی بهترین شرایط نوری است، مواظب تابش اشعه مستقیم آفتاب باشید. مخصوصاً در ظهر و از پشت شیشه.

آبیاری

خاک را در هر حال مرطوب نگه دارید، در تابستان ۲-۳ بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته آبیاری کنید (در صورت کاهش دما به ۱۵ درجه، آبیاری را به هر ۱۰ روز یکبار کاهش دهید). از آب سبک بدون املاح استفاده کنید.

دما

درجه حرارت زندگی برای انسان ،بهترین محیط رشد آن است. حداقل درجه حرارت قابل تحمل برای زیپلین در زمستان ۱۶ و حداکثر در تابستان ۲۱ درجه است.

رطوبت

حداقل ۲ بار در هفته در طول سال غبارپاشی کنید، در صورتی که درجه حرارت بالا باشد عمل غبارپاشی را زیاد کنید، در زمستان از آب ولرم استفاده نمایید.

تمیزنمودن برگ

غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگ ها کفایت می کند، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، زیرا باعث مسدود شدن روزنه های گیاهان آپارتمانی می شود.

گل دهی

اوایل تابستان

تغذیه

با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار گیاه را تغذیه نمایید، نصف میزان که به بقیه گیاهان آپارتمانی داده می شود کافی است.

هرس

این گیاه معمولا به هرس نیازی ندارد .

تکثیر

جدا کردن پاجوش گیاه از پائین گیاه مادری در بهار یا تابستان، تقسیم ریشه در بهار. پس از ظهور گل پای گیاه نیز از کنار بوته مادری شروع به رشد می کند، زمانی که پاجوش ها به ارتفاع ۱۰ سانتیمتری رسیدند گیاه را از گلدان خارج کنید  و به آرامی پاجوش را جدا  نمایید، گلدان های کوچک تر را تهیه و پاجوش جدا شده از مادر را درون گلدان با پیت و شن کاشت کنید، دو روز اول آبیاری نکنید و در سایه نگهدارید.

تعویض گلدان

در صورتی که رشد گیاه سریع باشد، هر سال گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید، در غیر این صورت به سال بعد موکول کنید.

خاک

خاک لیمونی با پیت بهترین محیط رشد را تشکیل می دهند.

عوارض و درمان

احتیاج به تعویض گلدان دارد.

سن گیاه بالا است،از گلدان به عنوآن منبع تکثیر استفاده کنید.

در آفتاب غبارپاشی انجام شده است، عبور اشعه آفتاب از قطرات به جا مانده روی برگ ها مانند عبور اشعه از شیشه است که صدماتی به برگ ها وارد می کند، غبارپاشی را یا صبح انجام دهید یا عصر.

هوا خیلی سرد است، گلدان را به محل گرم تری انتقال دهید.

گیاه تشنه است و یا هوا خشک است، در صورت لزوم آبیاری کنید، گلدان را غبارپاشی کنید.

رطوبت خاک زیاد است، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری کنید، زهکش را بازدید کنید.

عامل آن مواد براق کننده شیمیایی است، از آنها استفاده نکنید، برگ ها با غبارپاشی به وسیله آب ولرم و سبک و یا اسفنج مرطوب نیز تمیز می شوند.

نور کافی نیست.

کنه ریز قرمز عامل آن است، گیاه را با سم کنه کش هر ۱۴ روز یکبار  سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند، غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

نکات و ملاحظات

این گیاه نیاز به غبار پاشی دارد هفته ای دو بار برای زنده ماندن.

فروشگاه باغبون