• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  پاچيرا

 • نام علمی

  Pachira Macrocarpa

 • بومی منطقه

  این گیاه بومی آمیرکای جنوبی و مرکزی، آفریقا و هندوستان.

 • نام های دیگر

  درخت پول ( money tree )

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي گياه پاچيرا

نام علمی این گیاه زیبا Pachira Macrocarpa   میباشد. به این گیاه درخت پول نیز گفته میشود. پاچیرا یا درخت پول ( money tree ) گیاه پاچیرا بومی کشور های شرق آسیا میباشد .مردم این کشورها اعتقاد دارند وجود این گیاه در منزل یا محل کار باعث برکت و آمدن پول و ثروتمندشدن میشود و مرسوم است هنگامی که کسی  به منزل یا محل کار جدید خود رفت پاچیرا به او هدیه میدهند.

 این گیاه جز گیاهان آپارتمانی میباشد ولی در کشور هایی همچن مالزی و چین دیده شده که بیرون از آپارتمان نیز نگهداری میشود.

این گیاه دارای برگ هایی برنگ سبز تیره و کشیده همچون دست میباشد. بر طبق فرهنگ و سنت چین این گیاه را برای چشم روشنی برای خرید خانه نو یا فرصت های کلان کاسبی به یکدیگر هدیه میدهند میتان گفت آنها اعتقاد دارند این گیاه در رشد پیشرفت و کسب درامد آنها مهم میباشد بطوری که در بیشتر مغازه ها اداره ها و خانه ها این گیاه به چشم میخورد.

این گیاه بسیار سریع رشد میکند و ساقه های این گیاه را میتوان بشکل موی دختران بافت که به زیبایی و قیمت این گیاه می افزاید. نگهداری از این گیاه بسیار ساده میباشد. این گیاه به نور متوسط و آبیاری ۲ بار در هفته احتیاج دارد. پاچیرا جزو گیاهانی است که قابلیت نگهداری  در محیط های بدون نورآفتاب و کم نور را داراست و مناسب مکانهای بدون نور مانند لابی هتل ها ،پاساژ ،سالن فرودگاه و … میباشد. یرخی از انواع پاچیرا بصورت بهم پیچیده وجود دارند که به پاچیرا گیس بافت معروف میباشد. لازم بذکر است این گیاه در سالن ترانزیت فرودگاه ها چین و مالزی زیر نور لامپ ها نیز دیده شده. بهترین خاک برای این گیاه پیت ماس یا همان خاک سبک میباشد.

مراقبت و نگهداری پاچیرا

نور

بهترین نورگیر برای این گل  پنجره ی شمالی است کلا جز اون دسته گلهایی هستش که میتونید توی اتاق پذیرایی یا یه جای با نور معمولی نگهداری کنید. در کل به نور متوسط نیاز دارد و تا چند روز هم سایه را تحمل میکند.

آبیاری

به آبیاری هفته ای یکبار نیاز داره ، دوستان این گل به آب زیاد حساسه، آب زیاد باعث زردی و سیاهی برگها از نوک میشه. .در ضمن روی ساقه ها و بین ساقه ها آب نریزید چون باعث پوسیدگی میشود در زمستان چون نور کمتر میشود و رشد گیاه هم کم میشود پس حتما آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش دهید.

دما

دمای متوسط خانه یعنی ۱۶ تا ۲۴ درجه را تحمل میکند.

رطوبت

به رطوبت متوسط تا زیاد نیاز دارد ۵۰ درصد رطوبت حداقل رطوبت مورد نیاز است گیاه را داخل یک سینی پر از آب قرار دهید تا محیط اطراف مرطوب شود.

تمیزنمودن برگ

با دستمال نم دار به آرامي انجام شود.

گل دهی

تغذیه

با کود کامل ماهی یکبار گیاه را تغذیه کنید.

هرس

در صورت نياز هرس برگها انجام شود.

تکثیر

با بذر و یا قلمه ساقه میتوان تکثیر کرد به این ترتیب که قلمه  شاخه سال جاری را در آخر پاییز  با حداقل ۲ گره را ببرید و آنرا داخل بستر قلمه قرار دهید. بدین ترتیب بعد از چند هفته جوانه میزند

تعویض گلدان

هروقت احساس کردید گلدان دیگر مناسب نیست آن را تعویض کنید.

خاک

ترکیب پیت ماس یا خاک های هلندی با پرلیت به صورت ۶۰ به ۴۰ به نفع پرلیت برای تهویه مناسب و زهکشی کافی مناسب است.یادتون باشه ازین خاکهای معمولی کمپوست که سفت میشه براش نریزید چون اب رو نگه میداره و باعث پوسیدگی میشه.

عوارض و درمان

آبياري بيش از حد

نکات و ملاحظات

این گل برای حیوانات خانگی و انسان سمی نمیباشد!!

فروشگاه باغبون