• نام فارسی

  ندارد

 • نام فارسی رایج

  کاج الودی

 • نام علمی

  Chamaecyparis lawsoniana Ellwoods

 • بومی منطقه

  امریکای شمالی

 • نام های دیگر

  Chamaecyparis Ellwood’s , Chamaecyparis lawsoniana Ellwoods , کاج ال وودز، سرو الود، الوود، سرو فشفشه ای

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفي درخت كاج الودي

 یک گیاه با رشد آهسته و برگ های سوزنی زیبا با یک شکل مخروطی و اثر خفیفی از رنگ طلایی روشن روی برگ در تمام طول تابستان است.

الودی شاخ و برگ های ظریف و خوش رنگ دارد و خود درخت راست قامت و شعله ای شکل است.

مراقبت و نگهداري كاج الودي

نور

مکانهای پر نور و آفتاب کامل را می پسندد اما در نیم سایه نیز شاداب خواهد بود.

آبیاری

این گیاه مخروطی نیاز به آبیاری به طور منظم تا زمانی که در جای خود تثبیت شود خواهد داشت و یا اگر در یک دوره خشک طولانی مدت باشد بایستی آبیاری به طور منظم انجام شود. برای چند ماه اول توپ ریشه پیشرفت کمی در خاک اطراف خود خواهد داشت و پس از آن برای حفظ رطوبت اطراف منطقه ریشه اصلی در فصل اول و یا هنگام فصول خشک سال آبیاری آن بسیار مهم است. بعضی از سوزنی برگان مانند ارس و سرخدار، بیش از دیگران در برابر خشکسالی مقاوم اند اما باید گفت اکثریت مخروطیان خواهان بافت خاک مرطوب هستند (نه اشباع).
آبیاری بیش از حد به پوسیدگی ریشه و مرگ ناگهانی گیاه منجر می شود. یکی از راز های آبیاری این است که همواره پس از آبیاری در هر مرحله اجازه دهیم تا خاک در منطقه اطراف ریشه های محیطی خشک شود و در این زمان آبیاری برای مرتبه بعدی در دستور کار قرار گیرد. چون آبیاری بیش از حد و مرطوب بودن خاک اطراف درخت به طور همیشگی باعث رشد سطحی و ضعف ریشه ها می شود و این عامل نیز با یک دوره خشکی نسبتا طولانی به گیاه آسیب وارد خواهد نمود.

دما

از گیاهان بسیار مقاوم در برابر سرما است و تحمل سرما تا 29- درجه سانتیگراد را دارد.

رطوبت

تمیزنمودن برگ

گل دهی

تغذیه

تغذیه در اوایل بهار با کود متعادل انجام می شود. اطمینان حاصل کنید که کود با برگها و یا ساقه گیاه تماس مستقیم نداشته نباشد (اگر این این اتفاق رخ دهد  شستن برگها الزامی است). در کل مخروطیان، در اکثر موارد، برای مقابله در خاک فقیر تکامل یافته اند، به طوری که این تغذیه اولیه در آغاز معمولاً برای حفظ آنها در تمام مدت سال و زمان رشدشان کافی است. ذکر این نکته الزامی است که قارچ ها همزیستی خوبی با بسیاری از مخروطیان دارند به عنوان مثال، وجود تعدادی قارچ در اطراف صنوبر در جهت کمک به تغذیه گیاه از خاک و نشانه ای از یک گیاه سالم  هستند. این بدان معنی است که شما نباید از قارچ کش بر روی مخروطیان استفاده کنید.

هرس

به استثنای کاج مطبق تقریباً همه مخروطیان را می توان هرس نمود. بدینگونه شما قادر به آرایش و فرم دادن به گیاه از همان دوره نوجوانی خواهید بود و می توانید اندازه آن را نیز کنترل نمایید. ضمن اینکه با حذف شاخه های نا همگون و یا مرده به حفظ زیبایی های طبیعی آن و هدایت آن به رشد مستقیم و صاف کمک خواهید نمود.

تکثیر

تکثیر با بذر: امکانپذیر است اما زمان آن بسیار طولانی می باشد.

تکثیر با قلمه: متداول ترین روش برای تکثیر این گیاه است.

خوابانیدن شاخه: امکانپذیر نیست.

 پیوند زدن: امکانپذیر است.

تعویض گلدان

خاک

در هر خاک نسبتاً زهکشی  شده رشد می کند و قادر به مقابله با خشکسالی یک بار در سال است و از خاک اشباع از آب بیزار است. برای پرورش آن در گلدان استفاده از کمپوست با کیفیت استفاده نمایید اما  انواع خاک ها مثلا خاک رس، گچ، خاک رس و شن، شن و ماسه را تحمل میکند.

عوارض و درمان

نکات و ملاحظات

مخروط باریک با شاخ و برگ سبز آبی می تواند یکی از نقاط برجسته این گیاه در استفاده از آن برای یک نقطه کانونی در محوطه سازی به صورت تک کاشت یا ردیفی باشد.