بامبو (لاکی بامبو) – lucky bamboo

بامبو با نام علمی Bambusa Vulgaris که در زبان فارسی از آن به خیزران یا نی نام برده می شود گیاهی چند ساله از تیرۀ گندمیان است که بومی آسیاست. اما بامبو هایی که امروزه در بازار به عنوان یک گیاه خانگی یا آپارتمانی به فروش می رسند و به لاکی بامبو (lucky bamboo) یا بامبوی خوش قدم شهرت دارند در اصل نوعی از این گیاه به نام بامبوی نواری (با نام علمی Dracaena sanderiana) هستند که گونه ای از گیاهان بوته‌ای با ساقه باریک و انعطاف‌پذیر به شمار می آیند. این گیاه معمولا در کف جنگهای بارانی رشد می‌کند و بومی کشور کامرون در مناطق گرمسیر غرب آفریقاست.

 • نام فارسی

  بامبو

 • نام فارسی رایج

  لاکی بامبو

 • نام علمی

  DRACAENA SANDERIANA

 • بومی منطقه

  کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا

 • نام های دیگر

  گیاه مرداب , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفی گیاه

امروزه پرورش این گیاه در نواحی جنوب شرق آسیا به ویژه کشور تایلند بسیار رایج است. مردمان تایلند معتقدند که خوش شانسی می آورد و نگهداری آن با تعداد مختلف معانی خاصی دارد. آنها معتقدند که نگهداری تعداد دو شاخه، نشانه عشق و ازدواج است. سه شاخه نشانه خوشبختی، پنج شاخه نشانه سلامتی، هفت شاخه نشانه پولدار شدن و ثروت و نه شاخه نشانه خوش یمنی در تمام امور زندگی است.

لاکی بامبو با شرایط آپارتمانی بسیار سازگار است زیرا نور غیر مستقیم برای آن بهتر از نور مستقیم است. نور مستقیم موجب زرد شدن و سوختن برگ‌های آن می‌شود. اگرچه این گیاه در خاک بهتر رشد می‌کند ولی عمدتا به صورتی که ریشه‌های آن در آب قرار دارد فروخته و نگهداری می‌شود. در این شرایط آب گیاه باید هر دو هفته یک بار تعویض شود. آب معدنی و آب شهری تصفیه شده با فلوئور کم یا آب آکواریوم تصفیه شده برای آن مطلوب تر است. برای زیبایی بیشتر با بهره گیری از نیروی جاذبه زمین و تنظیم جهت نور می‌توان در طول زمان حالت پیچشی به گیاه داد. ارتفاع این گیاه بوته‌ای به یک و نیم متر می‌رسد، طول برگ های آن ۱۵ تا ۲۵ سانتی‌متر و قطر آن یک و نیم تا ۴ سانتی‌متر است و معمولاً در قطعات کوچک و در آب قلمه زنی می‌شود.

مراقبت و نگهداری

نور

نور مستقیم را نمی پسندد وبهتر است از پنجره ۲تا ۵متر فاصله داشته باشدوبعد از سازگار شدن بامبو بامحیط بهتر است از جا به جایی آن پرهیز کنید چون بسیار عاشق ثبات است و با جا به جای ممکن است برگ های آن زرد شود.

آبیاری

اجازه دهید کلر آب برود سپس فقط تا چند بند آخر بامبو در گلدان آب بریزید.اگر آب با کلر باشد رنگ برگ ها زرد می شود. هر ۱۵ روز ۱ بار آب بامبو را عوض کنید یا روش ساده تر تقریبا هر چند روز یکبارکه آب آن کمی بخار می شود مقداری آب به گلدان اضافه کنید.

دما

بین ۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد رشد می کند.از قرار دادن آن در معرض باد کولر ونسیم خودداری نماییدودر مجاورت شومینه و بخاری قرار ندهید.

رطوبت

متوسط.چون اکثرا در آب نگهداری می شود بخارحاصل از آب کافی ست.

تمیزنمودن برگ

به وسیله ی پارچه یا اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید.

گل دهی

تغذیه

هر ماه چند قطره از کودهای مخصوص بامبو در آب گلدان ریخته شود.

هرس

میتوانید جوانه های جانبی را اگر دوست ندارید ببرید .

تکثیر

آسان ترین روش بریدن جوانه های جانبی در فصل تابستان و قرار دادن آن در آب.

تعویض گلدان

هروقت احساس کردید گلدان دیگر مناسب نیست آن را تعویض کنید.

خاک

اگر در خاک نگه می دارید باید از خاک مخصوص استفاده کنید که آب را در خود نگه می دارد.از خاک ژله ای نیز می توان استفاده کرد.

عوارض و درمان

برگ ها رو به زردی می روند

بیشتر به دلیل قرار گیری جلوی نور مستقیم آفتاب، شوری، املاح آب و همچنین می تواند از کمبود کلسیم و پتاسیم باشد پس مرتب از قطره بامبو استفاده کنید( به ازای هر شاخه بامبو ۲ قطره بچکانید)

برگ ها قهوه ای می شوند

بدلیل کمبود رطوبت یا آلودگی آب می باشد، رطوبت رابا اسپری آب روی برگها افزایش دهید.

ساقه گیاه پوسیده

گیاه قارچ گرفته محل آلودگی را با چاقو بتراشید و برای مدتی داخل محلول قارچکش قرار دهید یا اگر آلودگی عمقی باشد از بالای محل پوسیدگی ببرید و دوباره داخل آب بگذارید.

روی برگها تا رعنکبوت مشاهده می شود

مربوط به کنه می باشد سمپاشی کنید و رطوبت محیط را هم زیاد کنید .

لکه های سوخته روی برگها مشاهده می شود

آفتاب مستقیم عامل آن است یا غبارپاشی جلو آفتاب، شرایط را بازبینی کنید.

برگها ریز و باز نمی شوند

کمبود نور یا مواد غذایی می باشد با قطره مخصوص تغذیه کنید.

با وجود اینکه فصل رشد فرارسیده ولی گیاه برگ جدیدی نمی دهد

هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

نکات و ملاحظات

 بامبوها به به دو صورت نگهداری می شوند. بامبوهای داخل آب و بامبوهایی که در خاک نگهداری می شوند.

لاکی بامبو - Lucky Bamboo بامبو بامبو – LUCKY BAMBOO shop plant