گل کاغذی – Bougainvillea glabra

گل کاغذی با نام علمی Bougainvillea glabra گیاهی از تیره‌ nyctaginaceae است که بومی آمریکای جنوبی است. این گیاه که نوعی گیاه پیچک به حساب می آید در استان های مازندران، فارس، خوزستان و کرمان نیز به وفور یافت می‌شود. گلِ گل کاغذی معمولاً به رنگ قرمزاست اما انواع صورتی آن نیز وجود دارد. گل‌های این گیاه به طور کلی بی‌بو هستند و در بهار و معمولاً اردیبهشت به مدت یک تا سه هفته در می‌آیند. این گل ها گلبرگ‌های بسیار نازکی مانند کاغذ دارند که نام گل کاغذی به همین دلیل بر این گیاه زینتی نهاده شده است.

 • نام فارسی

  گل کاغذی

 • نام فارسی رایج

  گل کاغذی

 • نام علمی

  Bougainvillea glabra

 • بومی منطقه

  آمریکای جنوبی

 • نام های دیگر

  Bougainvillea, Bougainvillea glabra, Bougainvillea fastuosa

نـــــــور
رطـوبت
مراقبت
آبــیاری

معرفی گل کاغذی

گل کاغذی درختچه ای پر رشد بوده و بسته به گونه و رقم آن،ارتفاع آن متفاوت است.برگ ها ساده،متناوب،تخم مرغی متمایل به گرد،یا بیضوی متمایل به نیزه ای است.روی ساقه های آن خارهای خشن وجود دارد که به بالارفتن آن از قیم کمک میکند. گل های حقیقی گیاه کوچک و غیر قابل توجه،لوله ای و در انتها به صورت ستاره ای است و رنگ آن سفید،زرد متمایل به سبز کم رنگ،کرم،زرد و یا صورتی است. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا 3.5 متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود. گل کاغذی میتواند در باغ به عنوان درختچه و یا یک گیاه بالارونده استفاده شود.اغلب در زمین،اما میتواند به صورت گلدانی نیز پرورش داده شود.میتواند به صورت تک گیاه در عرصه چمن و نیز به صورت دیوار و مانع استفاده شود.این دیوارها پس از استقرار به جز مقداری هرس مراقبت چندانی نیاز ندارند.میتواند روی تپه ها و مناطق شیب دار کشت شود که در این صورت شاخه ها را با میخ در روی زمین تثبیت میکنند و شاخه های عمودی را حذف میکنند.با کشت گیاهان با فواصل مناسب با این روش،در طی مدت کوتاهی زمین پوشش داده شده و گیاهان به گل خواهند رفت.

مراقبت و نگهداری گل کاغذی

نور

این گیاه برای رشد خوب و ازهمه مهمتر برای گلدهی به نور زیاد و حداقل ۵ ساعت آفتاب مستقیم در روز نیاز دارد و در منزل نزدیک پنجره جنوبی جای مناسبی برای این گیاه است. گیاهان رشد کرده در سایه و نور کم، دارای رشد علفی زیاد و گلدهی کم هستند.

آبیاری

Bougainvillea glabra به خشکی مقاوم است و هفته ای یک بار البته با توجه به میزان بادو گرما، آبیاری برای این گیاه کافیست. بین دو آبیاری باید حتما خاک خشک شود وگرنه رشد رویشی زیاد شده و گل نمیدهد.

دما

دمای ایده آل برای گل کاغذی 30 درجه سانتی گراد است. به سرما حساس بوده و در مناطق با سرمای زیر صفر درجه باید در زمستان به گلخانه منتقل شود. در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می توان آن را در فضای آزاد کاشت.

رطوبت

به خشکی مقاوم است و نیازی به رطوبت ندارد.

گل دهی

گل کاغذی (Bougainvillea glabra) از بهار تا اواخر پاییز گل می دهد.

تغذیه

کود مورد نیاز Bougainvillea glabra را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرار داد.

هرس

معمولا در اواسط زمستان باید یک سوم شاخه ها را کوتاه کرده و شاخه های ضعیف را حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و کاملا آفتابی قرار داد.

تکثیر

گل کاغذی (Bougainvillea glabra) از طریق قلمه، خواباندن زمینی یا هوایی و کوپیوند (پیوند جوانه) قابل افزایش است. در حالت عادی قلمه های چوب سخت برگ دار که ضخامت آن به اندازه یک مداد باشد، به طول ۱۵ تا ۱۵ سانتی متر استفاده می شود.

تعویض گلدان

گیاه برای گلدهی نیاز به محدود بودن ریشه دارد تا انرژی خود را در شاخساره صرف نماید اگر گلدان بزرگ باشد گلدهی به تاخیر می افتد.

خاک

خاک رس آهکی برای رشد گل کاغذی مناسب است.

عوارض و درمان

اگر مراقبت و نگهداری از این گیاه به خوبی انجام شود، آفات و حشرات مشكلی را ایجاد نخواهند كرد. ولی در مواقع ضروری از قارچ كش های محلول می توان استفاده كرد. شته و كرم ها را می توان با رزمیترین، ارتن، و تام كنترل كرد.

نکات و ملاحظات

گل کاغذی (Bougainvillea glabra) برای گل دهی به نور زیاد و کود نیاز دارد.

برای وادار کردن این گیاه به گلدهی می توانید در شرایط مذکور یک تنش آبی به گل خود بدهید. بدین منظور می توانید هنگام بیحال شدن گیاه آبیاری را از سر بگیرید تا گیاه وادار به گل دهی شود.

همچنین گلدان کوچک به گل دهی کمک می کند.

از کودهای فسفاته و پتاسه مانند کریستالون صورتی برای گلدهی استفاده کنید.

گل کاغذی - Bougainvillea glabra

کلمات کلیدی پیشنهادی برای جستجو و کسب اطلاعات بیشتر از سایر مراجع:

گل کاغذی

Bougainvillea | Bougainvillea glabra | Bougainvillea fastuosa