آنچه باید در مورد کود گیاهان آپارتمانی بدانید

کود گیاهان آپارتمانی

در مورد گیاهان آپارتمانی باید به این نکته توجه داشت که هرگز نباید کوددهی را با تغذیه گیاه مقایسه نمود و اینها دو موضوع کاملا متفاوت هستند.

گیاه انرژی لازم خود را از نور به دست می آورد و نه کود. گیاهان در مکان ها با نور مناسب به خوبی رشد می کنند ولی استفاده زیاد از کود باعث خسارت به گیاه می گردد. کود دهی همیشه باید در فواصل زمانی معین و به نسبت طولانی انجام شود.

کود گیاهی:

استفاده از کود در گیاهانی که در گلدان پرورش داده می شوند حائز اهمیت است.  اصولاً در گیاهان عناصر به دو دسته عناصر متحرک و غیر متحرک تقسیم بندی می شوند. نیتروژن، منیزیم، فسفر، کلر و پتاسیم از دسته عناصر محرک بوده و توانایی تحرک در بافت های گیاهان را دارند، به این صورت که در اثر کمبود آنها برگهای پایینی گیاهان تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. عناصر غیر متحرک شامل کلسیم، مس، منگنز، روی، گوگرد و آهن می باشند که توانایی حرکت دورن گیاه را ندارند، و علائم کمبود آنها در قسمت بالایی و برگهایی تازه روییده و جوان قابل مشاهده است.

گیاهان برای رشد سالم خود به سه عنصر نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) احتیاج دارند. مقدار این عناصر همیشه بر روی بسته های کود های گیاهی ذکر شده است. به عنوان مثال کود 6-12-4 یعنی در این بسته کود گیاهی مقدار 6درصد نیتروژن، 12درصد فسفر و 4درصد پتاسیم و جود دارد. همچنین در بیشتر بسته های کود مقدار جزئی از عناصر منیزیم، بور، آهن و … وجود دارد که گیاهان برای رشد به این عناصر هم احتیاج دارند.

به طور کلی در گیاهان آپارتمانی نیتروژن موجب سبب رشد بهتر و سبز شدن شاخ و برگ گیاهان است. فسفر باعث رشد ریشه و گلدهی با کیفیت تر گیاه است و همچنین پتاسیم باعث ذخیره و انتقال بهتر انرژی و همچنین در تولید گل، رشد ریشه، رنگ بهتر گلها و میوه ها، قوی تر شدن ساقه گیاهان و افزایش آمادگی گیاه برای مقابله با بیماری ها و خطرات دوران استراحت موثر می باشد. می شود.

برای گیاهان آپارتمانی که بیشتر دارای شاخ و برگ هستند استفاده از کود 20-20-20 و برای گیاهان گلدار استفاده از کود 15-30-15 توصیه می گردد.

انتخاب کود برای گیاهان خانه شما:

کودهای مایع آماده برای استفاده در منازل بسیار راحت ولی گران است زیرا شما آب برای آب مورد نیاز گیاه هم هزینه می کنید.

اما استفاده از کودهای محلول در آب که به شکل های پودری یا کریستالی است بسیار مقرون به صرفه و به همان اندازه کارآمد هستند.

زمان کوددهی گیاهان:

بهترین زمان برای کوددهی به گیاهان فصل بهار و تابستان است. نکته مهم برای کود دهی این مطلب است که معمولا به گیاهان نصف غلظت نوشته شده بر روی بسته بندی درج شده را استفاده نمایید،  تا گیاه دچار بیماری بیش بود مواد غذایی نشود. برای کود دهی به گیاهان سن و نوع آنها بسیار مهم است. برای گیاهان جوانتر کود دهی در زمانهای نزدیکتری باید صورت گیرد اما برای گیاهان زینتی و گلدار هر ماه یکبار کود دهی و آن هم با نصف غلظت نوشته شده بر روی بسته بندی کافیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *