روش صحیح غبارپاشی

اصول کلی غبارپاشی

خیلی شنیدید که حتما برای تامین رطوبت گیاهان خود از غبار پاشی استفاده کنید، ولی توجه داشته باشید که غبارپاشی اصولی دارد که اگر رعایت نشود گیاهان شما دچار مشکل خیلی زیادی خواهند شد، بهترین کاری که به شما پیشنهاد میکنم این است که به جای غبارپاشی گیاهان از جزیره استفاده کنید که بدون دردسر است ولی اگر خیلی اصرار دارید که باید غبار پاشی گیاهان صورت گیرد پس حتما نکات گفته شده در ادامه را رعایت نمایید.

غبار پاشی

غبارپاشی چیست:

منظور از غبار پاشی گیاهان ایجاد محیطی مرطوب برای آن ها به وسیله آب فشان یا اسپری آب است. اسپری آب از فاصله ی ۳۰-۴۰ سانتی متری به گیاه، طوری که قطرات آب به صورت مه یا غبار روی برگ ها بشیند.

غبار پاشی

دلایل انجام غبارپاشی:

  • تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان برای رشد و شادابی.
  • جلوگیری از مشکلات برگی برای گیاهی که در محل گرم و خشک قرار دارد.
  • خنک نمودن گیاهان هنگامی که در دمای بالایی قرار دارند.

غبار پاشی چیست

نکات مهم درباره غبارپاشی گیاهان:

اگر خورشید وسط آسمان باشد وتابش آن به گیاهان شما مستقیم است به هیچ وجه نباید غبار پاشی را انجام بدید زیرا باعث سوختگی برگ ها و آسیب رسیدن به ساقه گیاه میشود.

غبارپاشی از نزدیک باعث میشود که قطرات درشت روی برگ های شما بماند و به مرور باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها میشود و به همین خاطر است که گفته می شود که از فاصله ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر این کار را انجام دهید و حتما اسپری را در پودر کننده ترین حالت قرار دهید.

گاهی بعد از غبار پاشی مقداری از قطرات آب بین ساقه و برگ باقی می ماند که اگر این روند همیشگی باشد باعث ایجاد بیماری و از بین رفتن ساقه و برگ میشود.

قطرات بعد غبار پاشی

خیلی ها فکر میکنند که اگر در طول روز مدام گیاه را غبارپاشی کنند گیاه شاداب و سرحالی خواهند داشت ولی برعکس باعث ایجاد بیماری های قارچی در گیاه میشوند. پس همیشه حد اعتدال را رعایت کنید تا گیاهانتان دچار مشکل نشوند.

اگر میخواهید غبارپاشی را انجام بدهید بهتر است آب را بجوشانید و به مدت ۲۴ ساعت در محلی با دمای معمول اتاق قرار بدهید تا خنک شده و املاح موجود در آب خارج بشوند و سپس از آن برای تامین رطوبت گیاهان خود استفاده کنید. استفاده از آب شیر به صورت مستقیم باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها میشود.

دلیل غبار پاشی

نحوه صحیح غبارپاشی گیاهان:

با توجه به مطلب گفته شده در بالا شما ابتدا از آب بدون املاح و هم دما شده با محیط را داخل اسپری ریخته و در هنگام صبج یا عصر که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید نیست از فاصله ۳۰ الی ۴۰ سانتی متری گیاه را مه پاشی کنید، پس بهتر است به جای غبارپاشی بگوییم گیاهان خود را مه پاشی نمایید.

طریقه صحیح غبار پاشی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *