انواع آفات گیاهان آپارتمانی

انواع آفات گیاهان آپارتمانی

حمله حشرات به گیاهان آپارتمانی نسبت به گیاهان داخل باغچه کمتر است، اما اگر حشره ای روی گیاهان آپارتمانی پیدا شود و نتوانیم آن را کنترل کنیم، خسارت جدی به گیاهان وارد می کند. به محض دیدن اولین نشانه از وجود حشره، خیلی زود در دفع آن بکوشید. در این جا به معرفی آفات گیاهان آپارتمانی میپردازیم

1/ لارو حشرات

لارو به نوزاد کرمی‌شکل جانورانی که دگردیسی کامل دارند (مانند حشرات و دوزیستان) گفته می‌شود. شکل آن هیچ شباهتی به حشره بالغ نداشته و از نظر دگردیسی تغییرات فیزیولوژیکی و ریخت‌شناسی قابل توجهی را متحمل می‌شود. نشانه مشخص حمله لارو به گیاه، وجود سوراخ در برگ ها است بعضی از لاروها با تنیدن رشته، برگ ها را به هم می بافند. باید تارها را از هم گسست و تک تک لاروها گرفت و از بین برد. معمولا نیازی به سم پاشی نیست.

لارو حشرات

2/ گوش خیزک

بدنی قهوه ای تیره و دم انبرک مانند دارد. روی گیاهان آپارتمانی به ندرت دیده می شود. روزها پنهان می ماند و شب ها از برگ و گلبرگ تغذیه و سوراخ های نامنظم ایجاد می کند. باید حشره را گرفت و از بین برد. گل ها را تکان دهید و سم پاشی به ندرت لازم خواهد بود.

گوش خیزک

3/ حشرات دوبال قارچ خوار

حشراتی کوچک و سیاه می باشند که روی خاک تخم گذاری کرده و از مواد آلی موجود در کمپوست تغذیه می کنند و به ندرت به ریشه صدمه می زنند. برای از بین بردن این آفت می توان مالاتیون را در آب آبیاری حل کرد و پای گلدان ریخت.

حشرات دوبال قارچ خوار

4/ کنه قرمز

کنه های ماده بالغ بزرگ‌تر از جنس نر بوده و به رنگ قرمز یا قهوه ای هستند. پشت بدن آن‌ها قوس‌دار بوده و به شکل تخم مرغ است. طول بدن در ماده ها بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ میکرون و در نرها حدود ۳۰۰ میکرون است. رنگ نرها نارنجی و انتهای بدن آن‌ها باریک‌تر است. تخم این کنه قرمز رنگ است و لاروها پس از خروج از تخم دارای سه جفت پا هستند. کنه قرمز در پشت برگ های همه گیاهان آپارتمانی ممکن است دیده شود و برگ هایی که آلوده به این کنه هستند پیش از موعد می ریزند. گاهی شبکه تور مانندی بین برگ و ساقه تشکیل می دهد. اگر هر روز به گیاه آب پاشیده شود، از شدت حمله این آفت کاسته می شود.

کنه قرمز

5/ تریپس

تریپس حشره کوچکی است با نام علمی Thrips tabaci که خود کلمه تریپس از دو کلمه(Thysano ) به معنی ریشک و (petera ) به معنی بال می باشد و این اشاره به این مطلب دارد که حاشیه بال های این حشرات دارای ریشک های بلندی است . این حشرات کوچک اهمیت چندانی ندارند اما گاهی اوقات برگ بعضی گیاهان را خیلی بدشکل می کنند و با نقطه نقطه ای کردن گل و برگ، آسیب زیادی می زنند. مبارزه با تریپس خیلی سخت نبوده و به راحتی می توان با سم پاشی آن را از بین برد. با مالاتیون، دریی و پرمترین گیاهان را سم پاشی و در صورت لزوم تکرار کنید.

تریپس

6/ سفیده ها

مگس سفید یا سفیدبالک‌ شیره‌ی گیاه را می‌مکد و از خود ماده‌ای چسبنده‌ به نام عسلک به‌جا می‌گذارد که این خود می‌تواند زمینه ابتلای برگ‌های گیاه به بیماری‌های قارچی را فراهم آورد. مشاهده‌ی عسلک روی برگ ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که دست‌کم چند روزی است که مگس‌ها شروع به تغذیه از برگ ها کرده‌اند. همچنین ممکن است روی برگ ها مورچه ها نیز مشاهده شوند که جذب عسلک روی برگ ها شده‌اند. با توجه به میزان مکش شیره‌ی گیاه توسط سفیدبالک ها، گیاهان به سرعت ضعیف می‌گردند و احتمالا دیگر قادر به ادامه‌ی فتوسنتز نباشند. درنتیجه برگ های گیاه بی‌رمق و پلاسیده شده به مرور زرد می‌شوند و از رشد باز می‌مانند. مبارزه با این حشرات دشوار است ولی با سمپاشی پرمترین و تکرار آن هر سه روز یک بار موثر است.

مگس سفید

7/ شته

شته ها اغلب سبز و گاهی خاکستری، نارنجی و سیاه می باشند. در نوک شاخه ها و جوانه های گل بیشتر دیده می شوند و گیاه را به مرور تضعیف می کنند و از خود عسلک چسبناکی بر روی گیاه باقی می گذارند.را مبارزه و از بین بردن شته سم پاشی متناوب با پرمترین، مالاتیون و دریس است که باید این سم پاشی چند بار تکرار شود.

شته

8/ بید سیکلامن

گیاهان سکلامن، ایمپاتینس و شمعدانی به این آفت مبتلا می شوند. نوع بیماری گیاه به این صورت است که خود گیاه کوتاه می ماند، لبه برگ چروکیده می شود، ساقه ها می پیچند و جوانه های گل سفیدتر می شوند. برای مبارزه با این آفت سم پاشی راه بی فایده ای است. تنها راه درمان به این صورت است که شاخه و برگ های آلوده را بچینید و از بین ببرید تا به بقیه قسمت های گیاه آسیب نرسد.

بید سیکلامن

9/ نماتد

اگر گیاهتان ضعیف و پژمرده شد و نتوانستید دلیل خاصی برای آن پیدا کنید، ریشه گیاه را بررسی نمایید. وجود گره روی ریشه به معنای ابتلا گیاه به نماتد است. راه درمان آن نیز از بین بردن گیاه و گلدان است.

نماتد

10/ شپشک آرد آلود

این آفت، دسته دسته روی ساقه ها و در پشت برگ های بعضی گیاهان دیده می شود. این آلودگی اگر مختصر بود بهتر است با پارچه نمناک، آفت و رشته های سفید را بزدایید. در صورت مختصر بودن آلودگی این کار بسیار بهتر از سم پاشی است.

شپشک آرد آلود

11/ شپشک

این حشرات زیر سپر های قهوه ای کوچک در پشت برگ ها و معمولا در امتداد رگبرگ ها زندگی می کنند. شپشک ها بی حرکت اند و سپر مومی آن ها را از تاثیر سم محفوظ می دارد. می توان برای درمان گیاه بیمار با پارچه خیس شپشک ها را از رو و پشت برگ ها پاک نمود.

شپشک

12/ سر خرطومی تاک

سوسک ها به برگ های گیاه حمله می کنند ولی آسیب چندانی نمی زنند و در اصل آسیب اصلی را گیاه از لارو های 2.5 سانتی متری و کرم رنگ می بیند. این لارو ها در کمپوست یا خاک گلدان زندگی می کنند و به سرعت ریشه و غده های گیاهی را می خورند. در حقیقت مبارزه با این لارو ها بسیار دشوار و تقریبا ناممکن است و زمانی که گیاه درگیر این آفت شود با احتمال بالا از بین می رود.

سر خرطومی تاک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *