بيماريهاي مهم گياهان آپارتماني

تقویت گیاهان در مقابل بیماری:

اختلالات فیزیولوژیک یک گیاه را که بر اثر تحریک یک عامل بو جود می اید بیماری می گویند.ممکن است در اثر فعالیت یک بیماری زا بو جود اید یا انکه سرما و گرما کمی یا زیادی نور فقدان اکسیژن الوده بودن هوا و نارسایی تغذیه در بروز ان دخالت داشته باشند. عوامل بیماری زا به دو دسته زنده و غیر زنده تقسیم می شوند:بیماری از عوامل زنده بیماری انگلی(واگیر) و بیماری ناشی از عوامل غیر زنده را بیماری غیر انگلی می نامند.

بیماری های انگلی:

بیماری های انگلی در نتیجه حمله قارچ باکتری ویروس ایجاد مي شوند.این عوامل یا ورود به داخل نسوج و اندام میزبان باعث اسیب به میزبان میشوند.

الف)قارچها و بیماری های قارچی:

قارچها گیاهان فاقد سبزینه هستند که خود قادر به تامین مواد غذایی نیستند و به صورت انگل زندگی می کنند.در اثر فعالیت قارچها عوارضی بو جود می اید

سفیدک سطحی:

قارچ های بیماری سفیدک سطحی را بو جود می اورند که روی اندام های هوایی روی ساقه برگ پوشش ارد مانند ظاهر میشوند.پس قارچ باعث بد شکلی و ضعف گیاه میشود.

برای مبارزه با این افتان از سموم قارچ کش مانند کاراتان استفاده میشود که باید به نسبت یک در هزار همراه با مویان از ان استفاده نمود.سمپاشی اول باید با ظهور اولین اثار بیماری قبل از گسترش به سایر قسمتها میزبان باشد.سمپاشی دوم ۱۵ روز پس از سمپاشی اول است.

15789

زنگ ها:

قارچ های باعث زنگ میشوند.که بر روی سطح برگ و اندام های گیاهان مبتلا به زنگ جوش های متعددی ظاهر میشود .شکل این جوش ها بسته به نوع قارچ عامل بیماری و میزبان ان متفاوت است.در نتیجه حمله قارچها گیاه بد منظره و خشک میشود.برای مبارزه از سموم قارچ کش مثل دیتان همراه با زینب استفاده کرد.

7854

 کپک زدگی یا پوسیدگی نرم:

آپارتمان محیط خوبی برای رشد کپک زدگی است قارچ  در اندام گیاه آپارتمانی باعث ایجاد کپک میشود.وجود رطوبت نسبی و دمای بالا باعث تشدید این بیماری میشود.گیاهانی مانند ازالیا گیاهان پیازی،سیکلامن میخک سانسوریا،شمعدانی،گلوکسیا و هرتانسیا به این بیماری مبتلا میشوند و برای مبارزه از سمومی مانند کاپنان(قارچ کش سیستمیک)مانند گاپتان و نبومیل استفاده می کنند.

لکه های برگی:

در اثر فعالیت قارچها بو جود می اید.برای مبارزه از سموم قارچ کش نفوذی استفاده کرد.

7412

پوسیدگی طوقه در ریشه:

در ریشه قسمتهای زیرزمینی گیاهان آپارتمانی مثل پیاز غده ریزوم می باشند.قارچ های مولد این بیماری ها اکثرا خاکزی هستند.برای پیشگیری علاوه بر رعایت اصول بهداشتی باید از خاک سالم عاری از قارچ استفاده کرد.هرگز نباید خاک گلدانهای قدیمی همراه با خاک سالم بکار برد.برای جلوگیری از فعالیتهای قارچ مولد پژمرد گی می توان هر یک ماه یکبار همزمان با آبیاری گلدانها به نسبت  ۳در هزار از قارچ کش دیتان استفاده کرد.

بیماری دوده:

در سطح قسمتهای هوایی بخصوص ساقه و برگ پوشش سیاه رنگ و دوده مانندی دیده میشود.که علاوه بر زیبایی مانع عمل فتو سنتز میشود باعث ضعیف شدن گیاه میشود.بیماری دوده یک قارچ ساپروفیت است که منحصرا از ترشحات بعضی حشرات مانند شپشک تغذیه نموده چنانچه افت از بین برود بیماری دوده چیزی برای تغذیه ندارد و از بین می رود.پس از چندی برگها را با اب ولرم شستشو داد.

%d8%af%d9%88%d8%af%d9%87

ب)بیماری باکتری گیاهان آپارتمانی:

پوسیدگی نرم یا لهیدگی:

این باکتری باعث لهیدگی قسمتهای گوشتی میشود.مثلا پوسیدگی غده سیکلامن،لهیدگی برگ ساقه دمبرگ دیفن باخیا،لهیدگی گل آذین سنبل برای مبارزه علاوه بر رعایت اصول بهداشتی نباید گیاه را زخم کنیم چون باکتری مولد بیماری از راه زخم وارد گیاه میشود.تنظیم حرارت و رطوبت گلخانه نیز باعث کنترل بیماری میشود.از ابپاشی بر روی بوته ها که محل مناسبی برای فعالیت باکتری است خودداری کنید.در هنگام شیوع بیماری از محلول بردو۱-۵/درصد استفاده کرد و دوباره بافاصله ۱۵روز گیاه را سمپاشی کرد.

پ)بیماری های ویروسی گیاهان آپارتمانی:

ویروس ها کوچکترین موجودات زنده هستند ویروس ها معالجه ندارند فقط گیاه مبتلا به ویروس را باید حذف کرد.بیماری ویروسی بشدت مسری هستند.چون تعدادی از ویروس ها با حشرات منتقل میشوند بنابراین مبارزه با حشرات بیماری را کنترل می کندو نشانه های بیماری ویروسی چین خوردگی،پیچیدگی برگ و ساقه،تغییر حالت گل است.

3 پاسخ
 1. ناصر
  ناصر گفته:

  سلام و خسته نباشید
  چندماه پیش تعدادی کاکتوس به صورت بذری کاشتم تا الان خوب بودند یکباره ظاهراً نوعی قارچ گرفتند بعضی ها از قسمت بالای گیاه بعضی ها از ریشه دچار پوسیدگی میشند و با سرعت زیاد درحال پیشروی هست
  علائمی مثل لکه های ریز سیاه و سبز تیره قبل از پوسیدگی دارند
  ممنون میشم راهنماییم کنید درباره نوع قارچ
  با تشکر

  پاسخ
  • Mohammad Mahdi Gholami
   Mohammad Mahdi Gholami گفته:

   با عرض سلام و سپاس از توجه شما به مطالب فوق
   این نکته رو به خاطر داشته باشیم که اگر در مناطق گرمسیری هستید باید رطوبت و میزان آبیاری با قاعده و نظم باشد.اگر ترکیب خاکتان سبک باشد و آبیاری منظم باشد دچار قارچ زدگی نمیشوید یادمون باشد که قارچ همیشه با دو عامل بروز میکند:اول آبیاری زیاد و دوم رطوبت بالا
   علائم حملات قارچی به صورت ظهور نقطه های زنگی رنگ یا سیاه می باشند که دور آن را حلقه ای از بافت خشکیده قهوه ای احاطه کرده است.
   حملات قارچی بر روی گونه افیلیوم (Epiphyllum) شایع تر می باشند و اغلب برروی دیگر کاکتوس ها اتفاق نمی افتد.
   بعضی مواقع پوسیدگی ناشی از حمله قارچی برروی بخشی ازگیاه که مرده اتفاق می افتد در اصل عامل خشکیدگی و مرگ آن قسمت چیز دیگری جز قارچ بوده و قارچ برروی قسمت قهوه و خشک رشد کرده.
   درمان کاکتوس آسیب دیده با قارچ بسیارسخت می باشد بهترین راه این است که قسمت سالم ساقه را جدا کنیم و در خاک جدید وسالم مجددا قلمه بزنیم و قسمت های آسیب دیده را دور بریزیم.
   و یا میتوان از قارچ کش بنومیل نیز استفاده نمود

   پاسخ
   • ناصر
    ناصر گفته:

    دقیقاً منطقه گرمسیری هستم
    اولین آلودگی آلودگی لکه های خیلی ریز لجنی رنگ شروع شد ولی نحوه پیشروی دقیقاً همون لکه های زنگی رنگی که گفتید هست بیشتر. از روز کاشت تقریباً با هر آبیاری کاربندازیم استفاده میکردم
    واقعا ممنون از توضیح کامل و دقیقتون.
    بهتون تبریک میگم بخاطر اینهمه علم و تخصص. انقدر دقیق متوجه علائم و مشکل من شدید که شاید خیلی ها بصورت حضوری هم به این حد از تشخیص نرسید.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *