گیاهان آپارتمانی

نکاتی کلیدی در نگهداری گل و گیاه در خانه

house-plants-decorations-600x425

اگر از زندگی در محیط‌های آلوده و پرسروصدای شهری خسته شده‌اید و کمی به آرامش نیاز دارید، حضور در طبیعت برای شما درست مثل یک قرص آرام‌بخش عمل می‌کند. کافی است هفته‌ای یک بار به یک محیط طبیعی قدم بگذارید و تعدادی گل‌و‌گیاه زیبا و با طراوت ببینید تا در طول هفته سرحال و شاداب‌تر باشید.

اما اگر دغدغه‌ها، گرفتاری‌ها و مشکلات زندگی مجالی برایتان باقی نگذاشته، بهترین راه این است که بخشی از طبیعت را به محیط زیست خود وارد کنید. این محیط جایی نیست جز آپارتمان شما. زندگی در یک فضای سرسبز، مطبوع‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. ضمن اینکه نگهداری از برخی گیاهان آپارتمانی بسیار ساده و کم‌هزینه است و پس از مدتی شادابی و سرزندگی خاصی را برایتان ایجاد می‌کند. در واقع گیاهان آپارتمانی روز‌به‌روز جلوی چشم شما رشد می‌کنند و دیدن مراحل بزرگ شدن گیاهانی که با دست خودتان کاشته‌اید، بسیار لذت‌بخش است. بنابراین در صورتی که می‌خواهید منزلتان را با تعدادی گل‌و‌گیاه زیبا، سرزنده و جذاب‌تر کنید، ادامه این مطلب را بخوانید:

قبل از اینکه به خرید بروید

شاید شما جزو افرادی هستید که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید چند گیاه آپارتمانی داشته باشید. در این صورت بهتر است که ابتدا گیاهانی را انتخاب کنید که نگهداری از آنها آسان‌تر است و زود رشد می‌کنند. در نتیجه اشتیاق شما برای هرچه سرسبزتر کردن منزلتان دو چندان می‌شود. نکته دیگر اینکه قبل از خرید باید میزان نور منزلتان را بسنجید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید گلدانتان را در کدام بخش از آپارتمان قرار دهید. باید بدانید که فضای شما برای نگهداری از گیاهان چقدر وسعت دارد و بهترین مکان برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در منزل شما کجا است. خلاصه اینکه قبل از اینکه گیاه را به خانه بیاورید، درباره شرایط نگهداری آن خوب فکر کنید و با عجله تصمیم نگیرید.

چند نکته برای خرید گیاه مناسب

هنگام خرید دقت کنید که برگ گیاه شاداب، براق و درخشان باشد. پشت و روی برگ‌ها را هم خوب بررسی کنید تا هیچ گونه آفت‌زدگی در آنها دیده نشود. دیگر اینکه گیاه موردنظر شما باید ساقه‌های محکمی داشته باشد. به‌علاوه، باید بدانید که اندازه و ارتفاع گیاه در قیمت آن موثر است. خرید گیاهانی که کمتر رشد کرده‌اند، ارزان‌تر تمام می‌شود، اما این گیاهان جوان، حساس‌تر هستند و به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارند.

اگر هم از گیاهان گلدار خوشتان می‌آید، گیاهی با گل‌های درشت و باز را انتخاب نکنید؛ چون فصل گل‌دهی آن به پایان رسیده است. به جای آن گلدان‌هایی را برگزینید که غنچه دارند تا گل‌های گلدان شما دوام بیشتری داشته باشند. سعی کنیدگیاه را از گل‌فروشی‌ها و مراکز شناخته‌شده تهیه کنید تا نسبت به سلامت آنها مطمئن‌تر باشید.

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری از همه گیاهان آپارتمانی یکسان نیست، به طور مثال برخی از آنها به نور مستقیم نیاز دارند و بعضی باید در محیطی با نور غیرمستقیم قرار بگیرند.

در جاهایی که نور کمتری وجود دارد، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که مقاومت بیشتری دارند و در نور کم و شرایط نامساعد هم دوام می‌آورند.

در ضمن باید توجه کنید که گلدان شما فضای زیادی را اشغال نکند و سر راه بازی کودکان نباشد. گاهی آشپزخانه مکان مناسبی برای پرورش گیاهان آپارتمانی است؛ چون پختن غذا، هوا را کمی مرطوب می‌کند و در نتیجه گیاهانی که نیاز آبی بالایی دارند، در این فضا بهتر رشد می‌کنند.

نوع گلدان

گلدان‌ها انواع مختلفی دارند و ممکن است پلاستیکی، سفالی، بدون لعاب، سفالی لعابدار یا چوبی باشند. به هر حال گلدان‌های پلاستیکی که ظاهر و رنگ زیبایی دارند، برای آپارتمان بسیار مناسبند. گلدان‌های سفالی هم بیشتر در فضای خارج از آپارتمان مانند پله‌ها، حیاط و … استفاده می‌شوند. ویژگی گلدان‌های سفالی این است که وزن سنگین آنها باعث می‌شود به راحتی واژگون نشوند. دقت کنید که در ته‌گلدان شما سوراخ‌هایی برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد و اگر این حفره‌ها مسدود شد، آنها را باز کنید. یادتان باشد که برای گلدان حتما زیر گلدانی دم تهیه کنید تا زهکشی آب گلدان، آپارتمان شما را کثیف نکند.

آبیاری و تامین رطوبت موردنیاز

نیاز آبی گیاهان مختلف متفاوت است. برای اینکه گیاه شما به خوبی رشد کند، باید به اندازه به آن آب بدهید. نکته مهم اینجا است که گاهی با آبیاری زیاد گیاه شما پژمرده می‌شود؛ چون ریشه گیاهان علاوه بر آب، به اکسیژن هم نیاز دارد. بنابراین اگر گلدان همیشه از آب اشباع باشد، ریشه‌ها دچار خفگی می‌شوند و گیاه می‌میرد. البته بعضی از گیاهان آپارتمانی مانند نخل مرداب نیاز آبی بالایی دارند، اما برخی دیگر از جمله کاکتوس و گیاهانی که نسبت به خشکی هوا مقاومند، به آبیاری کمتری نیازمندند.

هنگامی که خاک سطحی گلدان خشک شد، زمان آبیاری آن فرا رسیده است. در این موقع رنگ خاک روشن می‌شود. بهتر است که دمای آب برای آبیاری نه خیلی سرد باشد و نه گرم. بدین منظور مدتی قبل از آبیاری آب را در اتاق قرار دهید تا دمای آن متعادل شود.

معمولا در آپارتمان‌ها رطوبت کم است و به همین دلیل گیاه خیلی زود طراوت خود را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از این قضیه در طول روز با اسپری روی گیاه آب بپاشید. این کار را صبح و عصر انجام دهید. هنگام شب آب گیاه کمتر تبخیر می‌شود و گیاه به رطوبت کمتری نیاز دارد.

پرورش گیاهان در پاسیو

یکی از محیط‌های مناسب برای پرورش گل‌ها و گیاهان در آپارتمان‌ها، پاسیو است.

البته باید به این نکته توجه کنید که نورگیر پاسیو تمیز باشد تا نور کافی به گیاهان برسد. رشد اغلب گیاهان در پاسیو به خوبی انجام می‌شود؛ اما باز هم به آنها خوب رسیدگی کنید و زمان آبیاری و تامین رطوبت موردنیاز را از یاد نبرید. یادتان باشد که برای داشتن یک خانه سبز فقط کمی ذوق و سلیقه کافی است تا از یک پاسیوی به ظاهر معمولی، مکانی دیدنی و دوست‌داشتنی فراهم کنید و اوقات لذت‌بخشی را در پاسیوی خود بگذرانید.

وقتی به سفر می‌روید

افرادی که گل و گیاه پرورش می‌دهند خوب می‌دانند که یکی از دغدغه‌هایشان در هنگام سفر، آبیاری گل‌ها و گیاهان است؛ چون چند روز بی‌آبی پژمردگی و خشک‌شدن گیاه را به دنبال دارد.

وقتی که قرار است برای چند روز گیاهتان را تنها بگذارید، یکی از راه‌حل‌های رفع مشکل آبیاری این است که این وظیفه را به یکی از همسایه‌ها یا اقوام واگذار کنید. البته باید فرد امین و مطمئنی را پیدا کنید و کلید خانه‌تان را به او بسپارید که این موضوع هم خودش یک دغدغه دیگر است. بنابراین راهی را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از این بابت نگرانی نداشته باشید. روش کار این است که باید یک گلدان یا پارچ آب را طوری کنار گیاهان قرار دهید که بالاتر از سطح گلدان باشد.

بعد یک پارچه نخی کم‌عرض را آماده کنید. یک سر آن را داخل آب بگذارید و سر دیگر را روی سطح خاک قرار دهید. در نتیجه پارچه نخی کار انتقال آب از پارچ به گلدان شما را انجام می‌شود. با استفاده از این روش در طی مدت سفر، گیاه شما به تدریج آبیاری می‌شد. این را هم بگوییم که اگر فرد مسوولی را برای آبیاری انتخاب می‌کنید، باید روش آبیاری را به او آموزش دهید تا به گلدان شما آسیبی وارد نشود.

خاک مناسب و کوددهی

هرچند وقت یک‌بار لازم است خاک گلدان‌ها را تعویض کنید و در‌حال‌حاضر فصل مناسبی برای رسیدگی به وضعیت گلدان‌ها است. برای تهیه خاک گلدان‌های داخل منزل، خاک‌های سبک را انتخاب کنید و هرگز کود دامی به کار نبرید.

در واقع بهترین خاک برای پر کردن گلدان‌ها مخلوطی از خاک معمولی و خاک برگ است.

برای تقویت گیاهان آپارتمانی می‌توانید از کودهای شیمیایی استفاده کنید. بهترین نوع کود شیمیایی، کود کامل است که به صورت جامد و مایع در بازار وجود دارد و برای همه گیاهان به کار می‌رود. شیوه مصرف این کودها روی آن درج شده و بهتر است گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یک‌بار با این کودهای شیمیایی تغذیه شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *