دیش گاردن چیست

دیش گاردن چیست

دیش گاردن باغ واقعی و طبیعی در ابعاد مینیاتوری است. ما دیش گاردن را می سازیم تا یک باغ واقعی کوچک را پرورش بدهیم و برای این باغ از درختان کوچک و مینیاتوری  و گیاهان برگ ریز و برای کف باغ هم از پوشش گیاهانی مثل خزه استفاده می‌کنیم. دیش گاردن به گلدانی با دهانه باز و ارتفاع کم اطلاق میشود که درون آن به کشت گیاهانی همچون کاکتوس و ساکولنت اقدام می کنند. در کنار این گیاهان می‌توانیم از وسایل و اسباب‌بازی‌های کوچک هم برای زیادترکردن جذابیت آن و مینیاتوری بودن دیش گاردن استفاده کنیم. غیر ممکن است شما یکی از این باغ‌های مینیاتوری را نبینید و لبخند نزنید. ساخت و نگه‌داری دیش گاردن می‌تواند یک سرگرمی لذت بخش برای کودکان و بزرگ‌تر‌ها باشد و هرچه قدر دقت و ظرافت بیش‌تری به خرج دهید،‌ دیش گاردن جذاب‌تری خواهید ساخت. شما می‌توانید با دیش گاردن خانه و باغ رویایی خودتان را بسازید و از نگاه‌کردن به آن لذت ببرید.

تاریخچه‌ی دیش گاردن:

تاریخچه دیش گاردن

از وقتی که باغ‌ها وجود داشتند، انسان‌ها همیشه علاقه داشتند یک نمونه‌ی کوچک باغ هم به وجود بیاورند مثل بونسای ژاپنی که تاریخچه‌ی آن به بیش از هزار سال می‌رسد. ساخت دیش گاردن هم از آمریکا و انگلیس شروع شد و کم کم در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرد.

در دهه‌ی ۵۰ میلادی، خانمی انگلیسی به نام آنه اشبری اولین باغ مینیاتوری یا دیش گاردن را درست کرد و متاسفانه اسم او در طول تاریخ فراموش شد. او دیش گاردن را به این منظور درست کرد که افراد سالمند و توان‌یابان هم بتوانند باغبانی کنند و لذت نگه‌داری از یک باغ زنده را تجربه کنند. هم‌چنین او می‌خواست افرادی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند و فضایی برای داشتن باغ و کاشت درختان ندارند، یک باغ کوچک شخصی داشته باشند. دیش گاردن به مرور زمان تکمیل شد و شکل‌های متنوعی پیدا کرد.

دیش گاردن

انواع دیش گاردن:

دیش گاردن‌ها معمولا به دو دسته‌ تقسیم می‌شوند.

دسته‌ی اول باغ‌های مینیاتوری هستند که تاکید بیش‌تر بر طبیعت و گیاهان است و تعدادی خانه عروسکی و وسایل تزیینی مینیاتوری هم در آن استفاده می‌شود.

باغ مینیاتوری

دسته‌ی دوم باغ‌های رویایی یا (fairy garden) هستند که تاکید سازنده بیشتر بر وسایل تزیینی مصنوعی و مینیاتوری است و در کنارش از گیاهان و درختان کوچک هم استفاده می‌شود.

دیش گاردن

هر کدام از این دیش‌گاردن‌ها می‌توانند هم در گلدان یا ظرف و هم در باغچه طراحی شوند. از طرف دیگر می‌توانیم آن‌ها را بر اساس محل نگه‌داری یعنی داخل خانه یا بیرون در فضای باز هم تقسیم بندی کنیم.

دسته بندی های دیش گاردن:

1/ دیش گاردن کاکتوس: با ایجاد این باغ های کاکتوس ، یک کویر کوچک را در داخل خانه برای خود ایجاد کنید. اگر قبلاً تعدادی از این گیاهان مقاوم را در اطراف خانه خود داشته اید ، این باغ مینیاتوری می تواند آنها را به یک قطعه مرکزی بسیار چشمگیر تبدیل کند.

دیش گاردن کاکتوس

2/ دیش گاردن بونسای: یک درخت بونسای فیکوس در یک ظرف به صورت مینیاتور ، بلافاصله توجه شما را به خود جلب می کند. برای تقویت جلوه چشم انداز این باغ ، درختچه بونسای را با خزه سنبله احاطه کنید تا از چمن تقلید شود.

دیش گاردن بن سای

3/ دیش گاردن کاکتوس و ساکولنت ها: از آنجا که این گیاهان می توانند هفته ها بدون آب زنده بمانند و انواع کوچک تری از آنها برای انتخاب وجود دارند ، کاکتوس ها و ساکولنت ها انتخاب های خوبی برای این نوع از باغ های خشک می باشند.

دیش گاردن کاکتوس ساکولنت

4/ دیش گاردن گیاهان خانگی: شما می توانید گیاهان خانگی گرمسیری مورد علاقه خود مانند  گیاه چتر ، گوش فیل و گیاه گل سنگ را در کاسه های تزئینی و لیوان های مخصوص قرار دهید تا یک مجموعه بسیار جذاب را ایجاد کنید.

دیش گاردن گیاهان خانگی

ساخت دیش گاردن:

ساخت دیش گاردن

یک ظرف کم عمق (۷ تا ۱۰ سانتی متر) انتخاب کنید. این ظرف باید فضای کافی برای یک لایه شن و ۵ تا ۷ سانتی متر خاک داشته باشد. بسته به سلیقه ی خودتان و این که میخواهید چه تعداد گیاه داخل دیش گاردن قراردهید، می توانید ظرف خود را بزرگتر یا کوچکتر انتخاب کنید.

انتهای ظرف را با لایه ای نازک از شن بپوشانید. مقدار کافی از شن، خرده سفال،  سنگ ریزه یا ذغال کف ظرف بریزید طوری که دیگر سوراخ زهکشی کف ظرف دیده نشود. بهتر است انتهای ظرفتان، سوراخی برای زهکشی وجود داشته باشد اما از آن جایی که یک لایه شن زیر خاک قرار می گیرد وجود آن ضروری هم نیست.

ریختن شن

عمق باقی مانده از ظرف را با خاک مناسب گیاهتان بپوشانید. ترکیب مناسبی از خاک های مناسب برای گیاهان انتخابی فراهم کنید و ظرف را با آن پر کنید. برای مثال اگر ساکولنت ها استفاده می کنید، از مخلوط خاک کاکتوس استفاده کنید. اگر میخواهید از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید، خاک استانداردی که پایه ی پیت دارد استفاده کنید.

گیاهانی را انتخاب کنید که می توانید در فضاهای داخلی از آن ها نگهداری کنید. سعی کنید از گیاهانی که شرایط نور و آبیاری مشابهی برای پرورش نیاز دارند استفاده کنید؛ به این ترتیب نگهداری از دیش گاردن برای شما آسان تر خواهد بود. به عنوان مثال می توانید از انواع ساکولنت ها و کاکتوس ها در کنار هم استفاده کنید.

از گیاهانی استفاده کنید که عمق ریشه ی آن ها کمتر از عمق ظرف شما باشد. گیاهانی که در گلدان های عمیق کاشته شده بودند احتمالا در ظرف های کم عمق جای نخواهند گرفت. هم چنین سعی کنید گیاهی که انتخاب میکنید سرعت رشد بالایی نداشته باشد تا مجبور نباشید خیلی سریع ظرف آن را جا به جا نمایید.

گیاهان با ریشه کم

گیاهان انتخابی را از داخل گلدان خارج کنید. گلدان را در دست خود سر و ته بگیرید و به آرامی گیاه را از داخل آن خارج کنید. در صورت لزوم برای جدا کردن ریشه از خاک باقی مانده از یک چاقو یا یه وسیله ی تیز استفاده کنید. قبل از جدا کردن گیاهان از داخل گلدان، آن ها را آبیاری کنید تا جدا شدن ریشه آن ها از خاک آسان تر باشد و ریشه آسیب نبیند.

سوراخی داخل خاک ایجاد کنید و گیاه را داخل آن قرار دهید. چون میخواهیم سرعت رشد گیاه زیاد نباشد، بهتر است خاک را در اطراف ریشه فشرده تر کنید تا مجال رشد چندانی نداشته باشد.

دیش گاردن خود  را با استفاده از آیتم های دلخواه مثل سنگ، ماکت نیمکت یا خانه های مینیاتوری تزیین کنید. هرگاه سطح خاک خشک شد آن را آبیاری کنید. آبیاری نیز به گونه ای باشد که هم گیاه دچار غرقابی نشود و هم تمام خاک کاملا مرطوب شود.

لوازم تزئینی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *