نگهداری گیاهان در بهار

نگهداری گیاهان در فصل بهار

بهار که نزدیک می‌شود، مردم ناخودآگاه خوشحال‌ترند. دلشان می‌خواهد رنگ و گل و نور را به خانه‌های خود بیاورند. برای همین است که دم دم‌های عید و بهار، گلفروشی‌ها پر از گل‌های رنگ و وارنگ می‌شوند. اصلا تعمدا گلدان‌های بانشاط و زیبایشان را در پیاده‌روها می‌چینند تا فرصت خودنمایی و عرض اندام بیشتری به آن‌ها دهند و آن‌ها بتوانند با کرشمه‌ی بهاری دل ببرند و به خانه‌های مردم رخنه کنند. این روزها، مردم می‌پسندند که دور و برشان پر از گل باشد. کافیست در خیابان‌ها قدم بزنید، می‌بینید تمام کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها ردیف گلدان چیده‌اند دم در و فروشنده‌ها با عشق و علاقه بهشان آب می د‌هند. زیرا گل‌ها نوید بخش روزهای بهتری هستند. گل‌ها با زیبایی و ظرافت شگرفشان به ما می‌گویند که غصه را دور بریز، بهار روز نوئیست که خوشی به ارمغان می‌آورد. ما هم مشتاقانه دل می‌دهیم به نوید تولدی جدید و زندگی روشن‌تر.

عوض کردن گلدان

این گیاهان در فصل بهار سر از خواب زمستانی برمی دارند و کم کم باید رسیدگی به آن ها را بیشتر کرد زیرا رشد جدیدی را در پیش می گیرد . فقط باید فضای کافی برای رشد به گیاه بدهید . پس فصل بهار زمان خوبی برای عوض کردن گلدان این گیاه می باشد . خاک گیاهان بهاری در فصل بهار نیاز به افزایش دارد و باید به آن ها کود گیاهی داد. قبل از عوض کردن گلدان، بهتر است که آن را هرس کنید و سپس شروع به قلمه زدن کنید.

تعویض گلدان

کوددهی به گیاه

گیاه شما در فصل بهار گرسنه است و باید آن را تغذیه رسانی کنید. قطعا در فصل بهار چند ماه از آخرین باری که به گیاه کود داده بودید ، گذشته است . پس باید به آن کود دهید زیرا اکنون گیاه شما گرسنه است . البته کود زیادی نیز ممکن است باعث سوختن این گیاه شود . کود های مایع گزینه خوبی هستند و باید از انواع ارگانیک آن ها استفاده کنید. تغذیه و کوددهی گیاهان در فصل بهار بسیار حائز اهمیت است و نباید فراموش کنید که  گیاهان نیز مانند انسان ها برای رشد به مواد مغذی احتیاج دارند. البته نباید در استفاده از کود ها زیاده روی کنید زیرا، همانطور که کود ها می توانند برای گیاه شما مفید باشند اما استفاده ی نادرست از آن ها می تواند صدمات زیادی به گیاهان شما وارد کنند.

کود دهی

هرس کردن

این گیاهان در فصل بهار از گرمای هوا لذت می برند و نیاز به سر و سامان دارند . یکی از مهم ترین اقداماتی که باید برای گیاهان بهاری انجام دهید ، هرس کردن است . قسمت هایی از گیاه که برگ آن زرد ، قهوه ای و یا پوسیده شده است را هرس کرده و دور بریزید. همچنین قسمت هایی از ساقه را که خراب است را هم برش دهید تا رشد جدید آن آغاز شود . حال باید ساقه های جدید را در گلدان تازه بکارید اما اگر دیدید که گیاه بیش از حد ضعیف شده و امیدی به رشد دوباره آن نیست و یا اثرات سوختگی دارد ، باید به دامان طبیعت برگردانید . شاید این کار برایتان سخت باشد اما با این اقدام به خود گیاه کمک می کنید.

هرس کردن

تمیز کردن گیاه

حتما در این ماه باید گرد و غبار گیاه را از بین ببرید و آن را تمیز کنید و کمک کنید که گیاه دوباره جان تازه بگیرد تا بتواند فتوسنتز داشته باشد. زیر برگ ها را نیز فراموش نکنید و سطح آن را با یک پارچه تمیز و مرطوب بکشید تا براق شود . حتما دو طرف برگ ها را تمیز کنید. همچنین از اسپری های مخصوص برای دور کردن حشرات استفاده کنید و یا از روغن های مخصوص مثل روغن چریش استفاده کنید. دلیل بعدی برای تمیز کردن برگ ها این است که مطمئن شوید گیاهتان انرژیش را صرف برگ های سالم خود می‌کند. پس با یک قیچی تمیز و تیز برگ های زرد و خشک را از گیاه جدا کنید تا فقط برگ های سالم این انرژی را دریافت کنند.

تمیز کردن برگ

نور و دمای مناسب گیاه

گیاهان بهاری را باید نزدیک پنجره قرار دهید و دمای منزل را متعادل نگه دارید . مراقب باشید که آن را در هوای سرد قرار ندهید تا شکوفه های آن نسوزد . اگر لازم است جای گیاه را تغییر دهید تا نور کافی در کل روز به آن برسد.

نور و دمای مناسب گیاهان

آبیاری به گیاه

با شروع فصل بهار هوا به تدریج شروع به گرم شدن می کند و مشخصا نیاز گیاهان به آبیاری نسبت به فصول پاییز و زمستان بیشتر می شود. اما نباید در آبیاری زیاده روی کنید. اگر بیش از حد به گیاه خود آب داده اید و زیر گلدانی پر از آب شده است، باید زیر گلدانی را خالی کنید و اجازه دهید که آب اضافه ی موجود در خاک از انتهای گلدان خارج شود.

آبیاری به گیاهان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *