همه نکته هایی که باید درباره گل ها در زمستان بدانید

آمدن زمستان و سردتر شدن هوا، دغدغه‌ای تازه است برای آنهایی که گیاهی را در خانه نگه می‌دارند یا گلدان‌هایی در حیاط دارند. گیاهان خیلی مختلفی وجود دارند که هر کس به سلیقه خود انواعی از آنها را انتخاب و نگهداری می‌کند ولی می‌خواهیم اصول کلی مراقبت از گیاهان در فصل سرما، مخصوصا گیاهانی که رایج‌ترند، برایتان توضیح دهیم…

● گل را درون خانه ببرید

خیلی از مردم در حیاط و بالکن خانه‌هایشان شمعدانی دارند که اگر دمای هوا به صفر درجه برسد و همچنان در فضای آزاد باشد، مساوی با مرگ این گیاه است. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان دور آن نایلون ضخیمی بپیچید ولی بهتر است آن را به فضای سرپوشیده منتقل کنید.

شویدی و نایلون ضخیم: شویدی هم گیاه زیبایی است که خیلی‌ها به آن علاقه دارند. این گیاه دمای تا صفر درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌‌کند ولی اگر درجه حرارت به زیر صفر درجه برسد، خراب می‌شود. پس باید در فصل سرما حتما آن را داخل خانه برد یا نایلون ضخیمی دور آن کشید.

%d9%85%d8%a7%d8%b1%da%86%d9%88%d8%a8%d9%87_%d8%b4%d9%88%db%8c%d8%af%db%8c

سیکاس و مراقبت شمعدانی: سیکا هم در تابستان در حیاط و بالکن خانه شاداب و پرطراوت می‌ماند ولی به محض سرد شدن هوا، باید همان کارهایی که برای شمعدانی و شویدی توصیه کردیم، برایش انجام دهد.

shamdani-5-samelia-60prozent

گندمی در خانه: گندمی، هم آپارتمانی و هم گیاهی مناسب برای فضای خارج از خانه است اما در دمای زیر صفردرجه نباید بیرون بماند چون آسیب شدیدی می‌بیند. البته برخی گیاهان اتفاقا وقتی هوا سرد می‌شود، نه‌تنها حالشان بد نمی‌شود بلکه بهتر و سرحال‌تر هم می‌شوند و اصلا این سرما برای رشدشان لازم است.

spider-plant

رز سرما دوست: مثلا بوته‌ رز گرمای بالای ۴۰ درجه و سرمای زیر ۴۰-۳۰ درجه را هم تحمل می‌کند و هرگز در سرما خراب نمی‌شود بنابراین اصلا لازم نیست آن را بپوشانیم.

 

سنبل عاشق سرما: سنبل هم اگر برای ساعات طولانی زیر سرما نباشد، اصلا رشد نمی‌کند! جالب است بدانید که درختان میوه مثل گردو، گلابی و سیب هم حتما باید در سرما باشند چون در غیر این صورت نمی‌توانند غذا بسازند.

موگه گل برف: برخی گیاهان در فضای آزاد و هوای سرد، به خوبی زندگی می‌کنند و هر چه هوا سردتر می‌شود، حال آنها بهتر هم می‌شود. مثلا موگه یا گل برف را در زمستان می‌کارند و فقط در همین فصل هم گل می‌دهد. این گیاه آپارتمانی در ایران هم وجود دارد و اتفاقا خیلی‌ها به آن علاقه‌مند هستند.

_34_4_1

بنت‌قنسول شاداب در سرما: بنت‌قنسول هم گیاه دیگری است که فصلش آخر پاییز و اول زمستان است. گیاهی زیبا با برگ‌های قرمز، زرد یا سفید و گل‌های ریز زیبا که اتفاقا قیمت بالایی هم ندارد. این گیاه در هوایی که تا حدی مرطوب و خنک باشد، خیلی شاداب می‌ماند. البته باید حواستان باشد که باید روزی ۱۵ ساعت در تاریکی باشد چون به‌اصطلاح «روز کوتاه» است یعنی کوتاه بودن روز برایش مفیدتر و بهتر است. بقیه روز هم نور خانه برای آن کفایت می‌کند. در این شرایط گل‌های بنت قنسول ماندگاری بیشتری هم خواهند داشت. یادتان باشد که به این گیاه حتما باید کود استاندارد با دوز مشخص بدهید. در این زمینه حتما از فروشنده راهنمایی بخواهید.

● آبیاری در فصل سرد

قانون این است؛ همه گیاهان در فصل‌های سرد سال به آبیاری کمتری نیاز دارند حتی اگر آپارتمانی باشند.

شاید بپرسید درجه حرارت خانه که در زمستان و پاییز مانند بیرون سرد نمی‌شود پس برای گیاه چه فرقی می‌کند؟ جواب این است که گیاهان در این فصل‌ها غذای کمتری مصرف می‌کنند. حتی اگر دمای خانه تغییری هم نداشته باشد، بالاخره در و پنجره که باز و بسته می‌شود و وقتی سرما داخل می‌آید، گیاه هم مثل ما آن را حس می‌کند. بیشتر گیاهان آپارتمانی مثل حسن یوسف ، پتوس، دیفن‌ باخیا و… در فصل‌های گرم به هفته‌ای ۲ بار آبیاری در هفته نیاز دارند و در فصل‌های سرد بیشتر از ۱ بار در هفته نباید به آنها آب داد اما به حدی که سیراب شوند. استثناء هم وجود دارد؛ مثلا نخل مرداب مدام باید در آب باشد یا کاکتوس که بیشتر از ۲ هفته یک بار لازم نیست به آن آب داده شود. یوکا هم جزو گیاهانی است که به آب بیشتری نیاز دارد و تابستان‌ها ۴ بار در هفته و زمستان‌ها به ۲بار آبیاری نیاز دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *